reklamı kapat

POPÜLER

General Mobile DST Sense incelemesi

Cihazın sağ alt köşesine yerleştirilen metal parça aslında bir anten. TV uygulamasından bahsederken bunun detaylarına değineceğiz. Ekranın hemen altında iki hat için çağrı tuşları, yön ve orta seçim tuşları bulunuyor. Yön tuşları enine doğru geniş olacak şekilde tasarlanmış. Bu sebeple yukarı aşağı fonksiyonları çok rahat bir kullanım sunmuyor. Sol yan yüzde USB ve kulaklık için kullanılan özel bağlantı noktası bulunuyor. Tamamen farklı bir bağlantı türü olduğundan standart USB kablo ve kulaklıkları kullanamıyorsunuz. Sağ yanda ise ses kontrol ve kamera tuşları konumlandırılmış. Cihazın oldukça fazla yazılımsal eksikliği bulunuyor. Örneğin normalde kamera tuşuna basılı tutarak kamera uygulamasını aktif hale getirebiliyorsunuz. Fakat DST Sense buna sadece ana ekrandayken izin veriyor.

WIDGET UYGULAMALARI
Basit birkaç widget uygulamasıyla süslenen cihazın ana ekranını bu uygulamalarla düzenleyebiliyorsunuz. Analog saat, takvim, müzik ve radyo, alarmlar gibi basit fonksiyonlara kolay erişim sağlayan bu widget uygulamalarını ekranın sağındaki çubuktan sürükleyerek istediğiniz yere bırakabiliyorsunuz. Ekranın en altında ana menü, telefon, kısayollar ve rehbere erişebileceğiniz dört adet simge mevcut. Cihazın grafik arayüzü ve çalışma performansı maalesef ortalamanın altında. Ana menüdeki büyük simgeler parmakla rahatça kontrol edilebiliyor. Cihazın en iddialı özelliği TV alıcısına sahip olması. Sağ alt köşeye yerleştirilen stylus kalem aynı zamanda bir anten. Açılıp kapanabilir eklemi sayesinde kapalıyken sabit bir kalem, açıkken oynatılabilir bir anten haline gelebiliyor. Yine ucundaki vidayı çevirerek serbest bıraktığınız anteni açarak daha net bir görüntü elde edebiliyorsunuz. Görüntüye olumlu etkisi olsa da DST Sense’in TV özelliğinin çoğu zaman izlenemeyecek kadar bozuk bir görüntü sunduğunu gördük. Fakat açık alanda sabit durduğu zaman ses ve görüntü gayet izlenebilecek seviyeye gelebiliyor.

SON KARAR
Cihazın arkasında 3.2 megapiksel çözünürlük sunan basit bir kamerası bulunuyor. Orta altı performans gösteren kamera ile fotoğraf çekip arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Kameranın video kayıt özelliği bulunmuyor. Genel özellikleriyle orta seviye bir çift hatlı mobil iletişim cihazı olduğunu düşüdüğümüz DST Sense, büyük dokunmatik ekrana sahip olmasına rağmen birçok olumsuz özelliği ve eksikliği sebebiyle puan kaybetti.

PUANLAMA
-2YILDIZ-

ARTILAR
Stylus kalem olarak kullanılabilen anten fikri başarılı. Widget uygulamalarıyla sık kullanılan fonksiyonlara kolay erişim sağlanmış.

EKSİLER
dokunmatik hassasiyeti daha iyi olabilirdi. İşletim sistemi çok zayıf.

SONUÇ
Çift hatlı modeller arasında yeni bir dokunmatik ekranlı alternatif olan DST Sense, eksikliklerine rağmen uygun fiyatıyla tercih listesinde yer alabilir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Standart şirket yazılımı

Şebeke
• GSM (çift hat destekli)

Ekran
• 3.2 inç dirençsel dokunmatik LCD

Hafıza
• 82 MB dahili
• microSD kart (2 GB)
• 3.2 megapiksel Kamera

Multimedya Desteği
• MP3, MIDI, AMR

Bekleme / Konuşma Süresi
• 200 / 4.5 saat

Navigasyon

• Yok

Bağlantılar
• USB, Bluetooth

Boyutlar
• 111 x 56 x 13.8 mm

Ağırlık
• 118 gram

YORUMLAR