reklamı kapat

POPÜLER

drivebot

Drivebot otomobillerin sağlığını ölçmeye geliyor

Kalp ritmimizi, kalorimizi, kısaca sağlığımızı ölçüp bize yardımcı olan akıllı bileklikler iyice moda haline geldi. Şimdi tüm bunları otomobiller için yapan bir cihaz geliştirildi. Drivebot, otomobillerin nabzını tutmaya geliyor.

Daha güvenli ve daha ucuz sürüş deneyimi yaşatmak amacıyla geliştirilen Drivebot isimli ufak cihaz, direksiyonun altında yer alan OBD-II girişine takılarak çalışıyor. Mobil cihazlara Bluetooth yoluyla tanıttıktan sonra aktif hale gelen Drivebot, otomobille ilgili her şeyi ölçüp sürücüye haber vermeye başlıyor. Bunlar arasında aracın ne zaman bakıma girmesi gerektiği, motorun ve frenlerin ne durumda olduğu, kaç kilometreden sonra yakıt yüklemek gerektiği gibi bilgiler yer alıyor. Drivebot aynı zamanda gidilecek yere en kısa ve kolay şekilde gidileceğini de ölçerek yakıt tasarrufu sağlıyor.

1996 yılından sonra üretilen tüm otomobillerle uyumlu olduğu belirtilen Drivebot, fon toplama platformu Indiegogo’da destek bekliyor. Cihazın geliştiricileri Tayvandlı beş mühendisten oluşuyor.