reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai’den araç içerisindeki bebek ve evcil hayvanların “hayatını kurtaran” teknoloji [Video]

Otomobillerin içerisinde bırakılan veye unutulan bebek ve evcil hayvanlar için hayati önem arz eden sistem, ölümlü olayrın önüne geçiyor.

Son dönemlerde sık sık haberlerde karşımıza çıkan araç içerisindeki ölümler ciddi anlamda can sıkıcı boyutlara gelmiş durumda. Özellikle otomobillerin içerisinde unutulan veya bırakılan çocuklar ve evcil hayvanlar için ciddi risk teşkil eden bu durumlarla ilgili otomobil üreticileri de teknolojik çözümler sunmaya başladı. Hyundai cephesinin bu gibi durumların önüne geçmek adına geliştirdiği elektronik destek sistemi, aracın arka bölümünde gerçekleşen her türlü hareketi anlık olarak kontrol ediyor. Araçtan çıkmadan önce kullanıcısını bilgi ekranından da “Arka bölümü kontrol edin” uyarısını veren sistemin temel parçasıysa ultrasonik sensörler.


2019 model yıllı otomobilleriyle birlikte kullanıma sunulacak olan sistem “Arka Yolcu Uyarısı” olarak isimlendiriliyor. Arkada yer alan tüm hareketleri sensörler vasıtasıyla gözlemleme işlemini yürüten yapı eğer araç kitliyken bir hareket algılarsa bir anda kornayı çalmaya ve ışıkları açıp kapatmaya başlıyor. Aynı anda araç sahibinin cep telefonuna bir uyarı mesajı da gönderen sistemin bu fonksiyonu için Blue Link sisteminin telefonda kurulu olması gerekiyor. Geçtiğimiz yıl Sadece Amerika’da 38 çocuğun bu şekilde hayatını kaybettiği tabloyu önümüzde aldığımızda bu gibi teknolojilerin örneklerinin daha da çoğalmasını diliyoruz. Geçtiğimiz süreçte Tesla da benzer bir önlem amacıyla, araç içi sıcaklığı ölçüp klimayı otomatik çalıştıran bir sistemin tanıtımını gerçekleştirmişti.

VİDEO