reklamı kapat

POPÜLER

Dubai’nin tamamı Tesla Model S ve X’ten oluşan sürücüsüz taksi projesine konuk olun [Video]

20 Eylül 2017

Kullanıma sunulması için halen iki yıllık bir süreci bulunan projenin, prototip versiyonu gelecek için oldukça umut verici.

Sürücüsüz otomobiller ve otonom sürüş teknolojisinin kullanımı konusunda dünyanın en aktif yönetimlerinden birine sahip olan Dubai‘de, projelerin adımları birer birer gerçekleşmeye devam ediyor. Elektrikli otomobil kullanımında da ciddi artışın gözlemlendiği bölgenin yönetimi, şehirde kullanılacak birincil taksilerin de tamamen elektrikli olması konusunda adımlar atıyor. Sipariş ettiği 50 Tesla Model S ve X‘e yakın zamanda kavuşan ve bunları otonom taksi filosu içerisinde en yakın zamanda kullanıma sunmak isteyen yetkililer, uygulamanın başlamasından itibaren kullanıcıları nelerin beklediğini dikkat çeken bir tanıtım filmiyle gösterdi.


Şimdilik Dubai Uluslararası Havaalanı’nda konumlandırılan ve sürücülü şekilde hizmet veren taksilerin sürücüsüz olarak ne zaman hizmete başlayacağıysa netlik kazanmış değil. Önümüzdeki iki yıl içerisinde kademeli olarak 150 adet Tesla‘yı teslim alacacaklarını açıklayan Enerji Konseyi Başkanı Ahmed bin Saeed Al Maktoum, 2019 yılının ardından filo olarak istedikleri seviyeye geleceklerinin altını çizdi. Sürücüsüz olmasının yanında kullanıcıların arka bölüme yansıyan harita üzerinden gitmek istedikleri yeri seçebilmesi üzerine oluşturulan sistemin konsept haline ne kadar sadık şekilde kullanıma sunulacağıysa merak ediliyor.

VİDEO

YORUMLAR