reklamı kapat

POPÜLER

Ducati D-Air

Ducati’den 45 milisaniyede şişen hava yastıklı ceket [Video]

Motosiklet sürücülerinin bir süredir kullanmakta olduğu hava yastıklı ceketler sürüş güvenliği açısından kaydedilen en önemli gelişmelerden biri olsa da, şimdiye kadar üretilen modellerin çarpma anını tespit edebilmek için giysinin üzerindeki sensörlerden faydalanması gerekiyordu. Çarpma anı bu yöntemle nispeten geç saptandığı için hava yastığının şişmesi de gecikiyordu. Ducati’nin yeni tanıttığı ve dünyanın motosikletle entegre çalışan ilk ceketi Multistrada D-Air bu soruna kökten çözüm getiriyor.

Ducati D-Air
Ducati ve motosiklet aksesuarı üreticisi Dainese işbirliğiyle gerçekleştirilen projede, Ducati’nin Multistrada modeline yerleşik sensörlerle çalışan pasif güvenlik sistemi eklenmiş. Motorun hızlanma, fren yapma, devrilme veya takla atma gibi hareketlerini sürekli izleyen sensörler, çarpma anını saptadığında Dainese D-Air cekete kablosuz bağlantı üzerinden sinyal gönderiyor, sinyali alan ceket hava yastıklarını anında şişiriyor. Anlatması gerçekleşmesinden çok çok daha uzun süren bu işlem, aşağıdaki videoda da göreceğiniz üzere aslında sadece 45 milisaniye alıyor.

Race ve Street olmak üzere iki tipi bulunan ceketin Race modelinde boyun, omuz ve köprücük kemiklerini koruyan bir hava yastığı, Street modelinde ise tüm gövdeyi koruyan büyük bir hava yastığı bulunuyor.

Hem sürücünün hem de yolcunun hava yastıklı ceketiyle bağlantı kurabilen sistem şu anda sadece Avrupa’da ve sadece D-Air Multistrada’da bulunuyor. Satışların ise mayıs ayında başlaması bekleniyor.

VİDEO