reklamı kapat

POPÜLER

Hava yastıklı akıllı motosiklet montu [Video]

Dünyanın önde gelen motosiklet kıyafetleri ve ekipmanları üreticisi Dainese, yepyeni bir hava yastıklı mont tanıttı. Misano 1000 isimli mont, motosiklet sürücüleri için işi şansa bırakmıyor.

Kullanım alanı henüz yaygınlaşmasa da hava yastıklı montlar bir süredir motosiklet dünyasındaki varlığını sürdürüyor. Ancak kiminin motosiklete bağımlı çalışması, kimininse kablolara ihtiyaç duyması dolayısıyla sürücüler tarafından rağbet görmüyor. Dainese imzalı Misano 1000 ise motosiklete takılan sensör veya motosiklet mont arasındaki kablo sisteminden ziyade tek başına bağımsız bir şekilde çalışıyor.

Gerekli tüm elektrik ve sensör sistemini kendi içinden karşılayan Misano 1000, BMW ve Alpinestars imzalı Tech-Air‘a benzer bir çalışma mantığına sahip. Ancak ikilinin Marc Marquez, Jorge Lorenzo ve Dani Pedrosa’dan, yani pistten örnek alarak geliştirdiği sistemden ziyade Dainese örneğini gerçek kazalardan, yani direkt caddelerden alıyor. Hem pist hem sokaklarda gerçekleşen binlerce kazanın verileri toplanarak geliştirilen Misano 1000, ismini de buradan alıyor.

Misano 1000, sırt kısmındaki sensörlerin saniyede yüzlerce kez yaptığı tarama sayesinde kaza anlarında süper hızlı tepki veriyor. Çarpışma, kayma veya sürücünün motosikletten kontrolsüz bir şekilde ayrılması durumlarında açılan hava yastığı boyun, sırt, göğüs ve köprücük kemiği bölgelerinin zarar görmemesini sağlıyor.

Koruyucu montun üzerinde ON/OFF düğmesi ve hava yastığının çalışabilir durumda olup olmadığını gösteren LED ışık da bulunuyor. İki farklı renk seçeneği bulunan Misano 1000, kasım ayında 1.499 euro fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

VİDEO