reklamı kapat

POPÜLER

BMW ve Alpinestars imzalı motosiklet sürücülerine özel hava yastığı sistemi [Video]

BMW Motorrad ve Alpinestars ortaklığında geliştirilen teknoloji, koruyucu ekipman kavramını baştan aşağı değiştirecek gibi. Tech-Air adı verilen sistem, motosiklet sürücülerine kazalarda daha etkin koruma sağlıyor. Yıllardır MotoGP’de kullanılan teknoloji, artık sokağa çıkmak üzere.

safety-01
Dışarıdan bakıldığında sıradan motosiklet montundan farkı olmayan Tech-Air, kaza esnasında şişerek bir hava yastığı görevi görüyor. Tech-Air, sensör sistemini motosikletten değil, yine kendi üzerinden karşılıyor. Dolayısıyla Tech-Air’ı tüm motosikletlerle kullanmak mümkün. Şarj sistemiyle çalışan koruyu ekipman, tam şarjlı durumdayken 25 saat boyunca koruma sağlıyor. Tech-Air’ı tamamen şarj etmek için ise yalnızca 1 saat yeterli.

safety-02
Tech-Air, yıllarca MotoGP yarışlarında Marc Marquez, Jorge Lorenzo ve Dani Pedrosa gibi şampiyonlar için uygulanan hava yastığı sisteminden yola çıkılarak ortaya çıkarılmış. Sokak versiyonunda da yarıştakilerden aşağı kalır yanı olmayan Tech-Air, üstüne üstlük farklı trafik ve yol koşulları da göz önünde bulundurularak geliştirilmiş. Sistem dolayısıyla çarpma ve düşmelerin yanı sıra, örneğin ışıklarda beklerken arkadan gelen aracı da algılayabiliyor. Tech-Air, olası darbeleri 30 ila 60 milisaniye arasında tespit ettikten yalnızca 25 milisaniye sonra hava yastığını devre sokuyor.

safety-05
Hem BMW hem de Alpinestars amblemleriyle gelecek olan Tech-Air’ın, erkek ve kadınlara özel modelleriyle bu yılın sonlarına doğru piyasadaki yerini alması bekleniyor. Tech-Air’ın test sırasındaki marifetlerini haber girişinde yer alan videodan izleyebilirsiniz.

YORUMLAR