reklamı kapat

POPÜLER

Elektrik akımı, beyin fonksiyonlarını geliştirmek için etkin bir çözüm olmayabilir

Beyin fonksiyonlarındaki çeşitli sorunların giderilmesi için kullanılan yöntemlerden biri de belli bölgelere düşük elektrik akımı verilmesi. Ancak bu yöntem aslında fayda getirmiyor olabilir.

Beynin daha iyi işlemesine yardımcı olmak için küçük ipuçlarına sahibiz; örneğin kahve, enerji içecekleri, B vitamini ve ginseng bunlar arasında. Konunun çok daha ileri seviyesinde ise bilim insanları devreye giriyor ve beynin içine zayıf elektrik akımı verilmesi suretiyle ilerleme kaydedilmeye çalışılıyor. Transcranial direct-current stimulation adlı metot ile beyin odaklı sorunlara sahip hastalara müdahale ediliyor. Temelde kafa derisine yapıştırılan elektrotlar aracılığı ile beynin belirli bir alanına düşük akım gönderiliyor.

2012 yılında gerçekleştirilen bir araştırmada bu tedavinin hastalardaki bilişsel yeteneği geliştirdiği yönünde sonuçlara ulaşılmıştı. Ancak yeni bir araştırmada elde edilen bulgulara göre tedavi sonuçları hiç de net değil. Çalışmanın sonuçlarına göre sabit elektrik akımı beyindeki sorunların giderilmesinde düşünülen etkiyi yaratmıyor. Konuyla ilgili otoritelere göre de sonuçlar gayet normal ve basit elektrik dalgalarının beyin gibi sofistike bir organın işleyişini geliştirecek özellikte olmaması da şaşılacak bir sonuç değil.