reklamı kapat

POPÜLER

BMW Motorrad akıllı kask konseptini tanıttı

CES 2016’da teknoloji ve otomobil tutkunlarının yanı sıra motosiklet sürücüleri için de önemli bir gelişme yaşandı. BMW’nin motosiklet bölümü BMW Motorrad, akıllı kask duyurusunu gerçekleştirdi.

Bir dizi sensör ve ön ve arka görüş kameralarıyla donatılan akıllı kaskın vizörü bir gösterge paneli şeklinde çalışıyor. Sensör ve kameraların elde ettiği uyarı ve görüntüler vizöre aktarılıyor ve sürücü yolda olup biten her şeyi buradan takip edebiliyor. Ayrıca akıllı kask sayesinde motosikletin kendi göstergesine de gerek kalmıyor. Zira hız, vites, yakıt ve diğer tüm bilgiler yine vizörden takip edilebiliyor. Kask aynı zamanda motosikletler arasında iletişimi (V2V Communication) de destekliyor. Kaskın kontrolü ise kendisine değil sol elciğe atanmış. Böylece sürücünün dikkatinin dağılması riski de ortadan kaldırılmış. Değiştirilebilir pilleriyle 5 saat kullanım ömrü vadeden kaskın tüm güvenlik standartlarını karşıladığını söylemeye lüzum yok.

BMW Motorrad, konsept aşamasındaki kaskını en geç önümüzdeki yıl piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu arada hatırlatmakta fayda var. BMW’nin akıllı kaskı bu alanda bir ilk değil. Zira birkaç yıl önce Skully de artırılmış gerçeklik teknolojisiyle donattığı bir motosiklet kaskı tanıtmıştı. Ancak benzer hamlenin motosiklet üreten bir firmadan gelmesi elbette önemli bir gelişme.