reklamı kapat

POPÜLER

iOS ve Android uyumlu akıllı motosiklet kaskı [Video]

Yakında motosiklet için kask almak yerine kask için motosiklet almayı tercih edebilirsiniz. Google Glass’ın açtığı yoldan gitmek isteyen birçok üreticiye artırılmış gerçekliğe sahip giyilebilir cihazlar yepyeni fırsatlar sunuyor. Bunlardan biri de motosiklet kullanıcıları için geliştirilen olan Skully P1 kask. Günümüzde kasklara entegre Bluetooth destekli telefon ve müzik sistemlerine alışığız. Ancak Skully bu deneyimi birkaç adım ileriye taşıyor ve motosiklet kullanıcılarının Google Glass’ı olmaya aday P1 model kaskını görücüye çıkarmaya hazırlanıyor.

skully-p1-screen
SESLE KONTROL
Skully P1 kask, kullanıcının akıllı telefonu ile eşleşerek; mesaj yazma, arama yapma, müzik seçimi gibi görevleri sesle kontrol özelliği ile gerçekleştiriyor. Kaskın arka tarafına yerleştirilmiş olan 180 derece görüş açısısına sahip kameranın görüntüsü, HUD (Heads-Up Display) adını verdikleri doğrudan kaskın ön camında yer alan ekrana aktarılabiliyor. Böylece kör noktaların ortaya çıkmasını önlenerek yüksek sürüş emniyeti sağlanıyor. Sahip olduğu navigasyon sistemi yine kaskın ön camından yönlendirmeleri yaparak sürücünün tamamen yola odaklanmasına yardımcı oluyor. Ekranda bulunan geri görüş kamerası ve navigasyonun sürücüde dikkat dağınıklığına yol açmaması için sürücüden 6 metre uzaktaymış gibi gösterilerek tamamen yola odaklı bir sürüş sağlıyor. Elbette tüm bu teknolojik yeniliklerin yanı sıra kask, hafif ve aerodinamik tasarımı, buğu ve parlama önleyici çizilmez kaplaması ile de ideal bir kaskta olması gereken tüm özellikleri barındırıyor.

iOS ve ANDROID UYUMLU
Firmanın 9 saate varan kesintisiz kullanım süresi vaad ettiği kaskın işletim sistemi iOS ve Android cihazlarla uyumlu olarak çalışıyor. Önümüzdeki dönemde geliştiriciler için bir SDK yayınlayarak sahip olduğu uygulamaları artırılması amaçlanıyor.

Satış fiyatı henüz belli olmayan ve 2014 yılı içerisinde piyasaya sürülmesi beklenen kaskın test kullanıcısı olmak isteyenlerin internet sitesinde yer alan formu doldurması gerekiyor.

VİDEO

YORUMLAR