reklamı kapat

POPÜLER

Dünya genelindeki tüm içerikleri gösteren Netflix arama motoru

Bu ayın başında Amerika ve belli başlı Avrupa ülkelerine özel bir servis olmaktan çıkıp tüm dünyada yayına geçen Netflix, her geçen gün kullanım ağını ve buna bağlı olarak içeriğini genişletiyor. Ancak rakamlar hala beklenen seviyede değil. Elbette, en azından şimdilik, 5 bin küsür içerikten oluşan bir Amerika katalogu beklemiyoruz ancak 700’e yakın dizi/film içeriği hiç de yeterli sayılmaz. İnternetteki Netflix içerik haritaları ve katalogları da bu farkı daha net gösteriyor.

netflix-harita
Örneğin yukarıdaki dünya haritasında hangi ülkede kaç adet Netflix içeriği olduğunu görebilirsiniz. Kuzey ve Güney Amerika koyu renklerde görünürken Avrupa ve Asya’ya ilerledikçe renkler soluklaşıyor. Söz konusu haritaya buradan ulaşabilir ve ülkelerin üzerine gelerek içerik sayılarını görebilirsiniz.

Tüm bu bilgilere üçüncü parti sitelerle resmi site ve hesaplardan da ulaşabilirsiniz ancak asıl bahsetmek istediğimiz site hepsinden çok daha kapsamlı. Kendini “resmi olmayan Netflix arama motoru” olarak tanımlayan ve bu isimle kurulan unofficial Netflix online Global Search (uNoGS), dünya genelindeki tüm Netflix içeriklerini bünyesinde barındırıyor.

kx8v9byxz7dq2rxfbypq
Ülkelere göre arama yapabileceğiniz gibi tür, puan, isim, oyuncu gibi farklı kelimelerle de arama yapmak mümkün. Aynı zamanda çıkan sonuçlardan dilediğiniz içeriğe tıklayarak o içerik hakkında detaylı bilgiler de alabiliyorsunuz. Netflix’in IMDB’si diyebileceğimiz siteye buradan ulaşabilirsiniz.