reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 7 Plus’ın kamerasından yeni detaylar

iPhone’da çift kamera kullanılacağı söylentileri uzun bir süredir ortalıkta dolaşıyor. İlk olarak iPhone 6s’in çıkışından önce ortaya atılan iddialar, cihazın tek kameralı olarak tanıtılmasıyla boşa çıkmıştı. Sonrasında ise iPhone 7’de çift kameranın geleceği yönünde bazı iddialar ortaya çıkmıştı. Şimdi ise iPhone 7‘de kullanılması beklenen kamera teknolojisiyle ilgili detaylı bir analiz yapıldı.

Bilindiği üzere Apple, 2014 yılında LinX adlı görüntü teknolojileri geliştiren şirketini satın almıştı. DSLR kalitesinde kameralar geliştirilen şirket sayesinde iPhone’ların kamerasında yaşanacak olan gelişme büyük bir merakla bekleniyordu. KGI’ın yaptığı analize göre iPhone 7 Plus’ta çift kamera teknolojisine yer verilecek. iPhone 7’de ise bu teknoloji bulunmayacak. Hatta söylenenlere bakılırsa bazı iPhone 7 Plus modellerinde bile çift kamera teknolojisi bulunmayabilir. Belirtilenlere göre bu iki kamera birbirinden bağımsız olarak fotoğraf çekiyor. Sonrasında ise LinX’in gelişmiş fotoğraf işleme algoritmasıyla işlenerek son haline ulaşıyor.

Kameraların biri geniş açıyla fotoğraf çekerken diğeri daha dar bir açıda fotoğraflar çekiyor. Ayrıca 2-3 kat optik yakınlaştırma yapabileceği iddia ediliyor. Söz konusu teknoloji iPhone’un var olan kamerasından daha küçük bir alan gerektirdiği için kamera çıkıntısının tarihe karışma ihtimali de bulunuyor. KGI, iPhone 7’lerin yüzde 30’unun bu teknolojiye sahip olarak piyasaya sürüleceğini ileri sürüyor. Bu da çift kameralı iPhone 7 Plus modellerinin daha özel bir segment oluşturabileceğini akıllara getiriyor. Genelde analizleri doğru çıkan KGI’ın yaptığı bu tahmindeki kamera teknolojisiyle ilgili detaylı bilgilerin önümüzdeki aylarda ortaya çıkması bekleniyor.