reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın CNG ile çalışan ilk motosiklet modeli piyasaya çıkıyor

Dünyanın CNG ile çalışan ilk motosiklet modeli yakında görücüye çıkıyor

Dünyanın CNG ile çalışan ilk motosiklet modeli piyasaya çıkıyor. Gelecek için farklı denemeler gündeme gelmeye devam ediyor.

Bajaj Motors tarafından geliştirilen dünyanın CNG ile çalışan ilk motosiklet modeli, yapılan açıklamaya göre 18 Haziran ayında resmi olarak görücüye çıkarılacak. Peki ilk olarak CNG nedir? Bu konuda BRC Türkiye tarafından hazırlanan buradaki sayfada şunlar aktarılıyor: “Açılımı Compressed Natural Gas olan CNG, dilimizde sıkıştırılmış doğal gaz anlamına gelmektedir. Doğada gaz formunda bulunan metan, 3000 ile 3600 PSI arası değerlerde basınca dayanıklı bir tanka sıkıştırılır. Bu işlemin ardından, araçlarda kullanılabilecek saflıkta yüksek yanıcılık oranına sahip CNG oluşur. Bu sayede ilgili gaz kullanıma hazır hale gelir. CNG, gaz formunda olduğundan dolayı hacmi oldukça yüksektir. Depolama alanı yetersizliğinden ötürü, küçük araçlarda kullanımı yaygın değildir. Düşük emisyon oranı ve çevreciliğinden dolayı ülkemizde CNG kullanımı yoğun bir şekilde toplu taşıma araçlarında yapılmaktadır. Bu sayede yolcular daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde gidecekleri yere ulaşabilmekte ve karbon ayak izleri azaltmaktadır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LPG’ye göre avantajından dolayı dizel araçlarda da kullanıma uygun olduğu da aktarılan CNG’yi temel alan ilk motosiklet, aktarıldığı kadarıyla Hindistan merkezli Bajaj Auto tarafından uzun süredir hazırlanan prototipler ile gerçek yollarda test ediliyor. Benzinli motora kıyasla karbon monoksitte yüzde 75 azalma sağladığı söylenen CNG motosiklet, CO2 emisyonlarında da önemli bir düşüş getiriyor ve şirketin iddiasına göre işletme maliyetinde (Yakıt masrafı) yüzde 50 ila 65 oranında azalma sağlama potansiyeli ortaya koyuyor. Daha önce 2025 yılına kalacağı söylenen ancak atılan adımlar ile 2024’ü kaçırmayacağı söylenen CNG’li motosiklet (125 cc’lik bir model geliyor gibi görünüyor), standart bir tasarıma sahip olacak (Prototip modelin görselleri altta) ve yüksek ihtimalle ilk aşamada sadece Hindistan pazarında satılacak.

Not: Ana görsel temsildir.

Dünyanın CNG ile çalışan ilk motosiklet modeli yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli