reklamı kapat

POPÜLER

Bajaj Freedom 125

Screenshot

Hem CNG hem benzin tankı bulunan motosiklet: Bajaj Freedom 125

Hem CNG hem benzin tankı bulunan motosiklet modeli Bajaj Freedom 125 tanıtıldı. Çiftli yapı sayesinde 330 km yapılabiliyor.

Bajaj Freedom 125, Hindistan merkezli olarak görücüye çıkarıldı. Yaklaşık 1.150 dolarlık uygun bir başlangıç fiyatına sahip olan motosiklet, farkını iki farklı yakıt deposuna sahip olmasıyla koyuyor. Motosiklette 2 litrelik benzin deposu ve 2 kg’lık Sıkıştırılmış Doğalgaz (CNG) deposunu bir araya getiriliyor. Bu konuda bir ilke imza atan Freedom 125, yapılan açıklamaya göre iki depo tam olarak doldurulursa toplam 330 km’ye kadar yol yapabiliyor. Resmi verilere göre sadece benzin ile 130 km, sadece CNG ile 200 km gidebiliyor. 9.7 Nm tork değeri açıklanan ve CNG temelli sürüşte maksimum hızı 93 km/s seviyesinden 90 km/s’e düşen motosiklet, oldukça standart bir tasarıma sahip. Şehir içi kullanımına odaklanan model, Bluetooth bağlantı desteğine sahip ve opsiyonel olarak sunulan LED ışıklar ile daha yüksek bir gece görüş performansı vadediyor. İstenirse tek bir disk fren ile donatılabilen motosiklet, gidonunda basit bir LCD ekran taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki CNG tam olarak nedir? Bu konuda BRC Türkiye tarafından hazırlanan buradaki sayfada şunlar aktarılıyor: “Açılımı Compressed Natural Gas olan CNG, dilimizde sıkıştırılmış doğal gaz anlamına gelmektedir. Doğada gaz formunda bulunan metan, 3000 ile 3600 PSI arası değerlerde basınca dayanıklı bir tanka sıkıştırılır. Bu işlemin ardından, araçlarda kullanılabilecek saflıkta yüksek yanıcılık oranına sahip CNG oluşur. Bu sayede ilgili gaz kullanıma hazır hale gelir. CNG, gaz formunda olduğundan dolayı hacmi oldukça yüksektir. Depolama alanı yetersizliğinden ötürü, küçük araçlarda kullanımı yaygın değildir. Düşük emisyon oranı ve çevreciliğinden dolayı ülkemizde CNG kullanımı yoğun bir şekilde toplu taşıma araçlarında yapılmaktadır. Bu sayede yolcular daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde gidecekleri yere ulaşabilmekte ve karbon ayak izleri azaltmaktadır.”

Bajaj Freedom 125 motosiklet modeli yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli