reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en büyük hava aracı ilk yolculuğunu tamamladı [Video]

Dünyanın en büyük hava aracı Airlander 10, ilk yolculuğunu başarıyla tamamladı. İngiltere’nin Bedfordshire bölgesinden havalanan göklerin yeni hakimi, 30 dakikalık Kuzey Londra yolculuğunu sorunsuz bir şekilde atlattı.

92 metrelik uzunluğuyla dünyanın en büyük hava aracı ünvanına sahip olan Airlander 10’un tek etkileyici özelliği bu değil. Zeplin, balon, uçak karışımı, ve evet arkadan tuhaf şeyler çağrıştıran görünümüyle bu tuhaf araç, 38000 metreküp helyum ve 4 adet dizel motorundan güç alarak 3 hafta boyunca havada kalabiliyor. Yolcu uçaklarına nazaran çok daha az yakıt harcayan Airlander 10, saatte 160 km/s hıza kadar çıkabiliyor. 10 ton yük taşıyabilen Airlander 10 ayrıca özel bir piste ihtiyaç duymadan su dahil birçok farklı yüzeye iniş yapabiliyor.


İlk etapta ABD ordusu için geliştirilse de Amerikan hükümetinin desteğini çekmesi sonucu Airlander 10’un kaderi, geliştiricisi Hybrid Air Vehicles’a bırakılmış durumda. Yine askeri amaçla kullanılabileceği gibi kargo amaçlı olarak da kullanılması gündemde.

VİDEO

https://youtu.be/cEVMNpLGB5Y

İLGİLİ HABERLER