reklamı kapat

POPÜLER

Airlander 10
Airlander 10

Dünyanın en büyük hava araçlarından Airlander 10 hakkında tarihi gelişme

Hybird Air Vehicles tarafından geliştirilen dünyanın en büyük hava araçlarından Airlander 10 için hazırlanan prototip emekliye ayrıldı. İşte detaylar;

Dünyanın en uzun hava aracı olarak geçen Hybird Air Vehicles imzalı Airlander 10 için hazırlanan prototip için yolun sonu geldi. Birçok denemede kullanılan, bazı kazalar yaşayan ve iddialı rekorlara imza atan araç, yukarıda da söylediğimiz gibi emekliye ayrıldı. Peki bu kötü bir şey mi? Elbette hayır. Çünkü geliştirme ekibi artık elindeki kaynağı ticari olarak kullanıma çıkacak sürümü üretmek için kullanacak. Bu deneysel prototipten çok büyük veri elde ettiklerini belirten şirket CEO’su Stephen McGlennan, bir sonraki seviyeye hazır olduklarını söylüyor. Bu ticari sürümü 2020 yılında gökyüzüne çıkarmak isteyen ve bunun için CAA onayını alan şirket, prototip sürümün bir daha gökyüzüne çıkmayacağını da belirtiyor. Görebileceğiniz üzere zeplin formunda tasarlanan ve boyutu 92×43,5×26 metre olan Airlander 10, tam 10 ton yük taşıma kapasitesine sahip. Bu araç son dönemde daha çok turizm amacıyla kullanılacak haberleriyle gündeme geliyor. Bunun için geçtiğimiz yıl iki farklı şirketle anlaşma yapan firma, zengin müşterilerine gökyüzünden lüks bir keşif yolculuğu sunmak istiyor. Burada Design Q tarafından geliştirilen bir yolcu kabini kullanacak araç, 19 kişiye ev sahipliği yapabiliyor deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Airlander 10 güçlü bir hava aracı

Gücünü bünyesine yerleştirilen 325 beygir gücündeki dört adet turbo dizel motordan alan Airlander, helyum ile dolu olduğu için rahatlıkla havada kalabiliyor. İnsanlı uçuşta beş gün, insansız uçuşta ise tam iki hafta boyunca görevde kalabilen araç, bir uçan otel olacak izlenimi yaratıyor.

İlgili Video

Denemelerde çekilen bir video