reklamı kapat

POPÜLER

Pathfinder 1

Dünyanın en büyük hava aracı Pathfinder 1 teste alındı

Dünyanın en büyük hava aracı olarak öne çıkarılan ilginç seçenek Pathfinder 1, kısa süre önce aktif uçuş testlerine alındı.

LTA Research tarafından hazırlanan dünyanın en büyük hava aracı Pathfinder 1, geçtiğimiz günlerde prototip olarak görücüye çıkarıldı ve ABD merkezli uçuş testlerine başlandı. İnternet devi Google’ın kurucu ortaklarından Sergey Brin’in maddi açıdan destek olduğu dev zeplin, açıklandığı kadarıyla üç farklı Boeing 737’den daha uzun (124 metre) ve bünyesinde 12 farklı elektrik motoru taşıyor. Bu motorlar ile beraber 120 km/s hıza çıkabildiği belirtilen zeplin, yapılan açıklamaya göre bir felaket ile akıllarda yer edinen 1930’lardaki devasa “Hindenburg” zeplininden bu yana gerçek olmuş en büyük hava aracı konumunda yer alıyor. Çevre dostu havacılık odağında geçmiş ile gelecek arasında bir bağ kuran Pathfinder 1, tonlarca ağırlıkta kargo taşıma potansiyeli ortaya koyuyor ve sessiz şekilde gelişmiş uçuş sistemleriyle (Fly-by-wire ve LiDAR gibi) “güvenli şekilde yol alabilecek” açıklaması geçiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LTA Research şirketi aynı zamanda daha büyük, şu aşamada Pathfinder 3 adı verilen bir zeplin de planlıyor. Bu açıdan ilk sürüm ile yapılacak testler gelecek için büyük önem arz ediyor.

Zeplinde yanıcı olduğundan oldukça tehlikeli hidrojen yerine yanıcı olmayan helyum kullanan şirket, hava aracı için karbon fiber ile güçlendirilmiş özel bir iskelet hazırlamış ve dışı “Tedlar” olarak geçen bir tür polimer malzeme ile sarıyor. FAA’den alınan test izni 2024’ün eylül ayında bitecek hava aracı, bu bağlamda önümüzdeki yıl sık sık havada olacak.

LTA Research CEO’su Alan Weston yapılan tanıtım öncesinde verdiği bir röportaj kapsamında hava aracı için, “Tam 10 yıl boyunca kan, ter ve gözyaşı döktük. Şimdi bu zeplinin gerçek dünya koşullarında güvenilir bir şekilde uçabileceğini göstermeliyiz ve bunu yapacağız.” açıklamasında bulundu.

Pathfinder 1 yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli