reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en büyük teleskobu E-ELT’nin inşası büyük bir patlamayla Şili’de başladı

Dünyanın en büyük optik ve kızılötesi teleskobu olan E-ELT’nin (European-Extremely Large Telescope) inşa çalışmaları, Şili’deki 3 bin metrelik Cerro Armazones dağının tepesinde gerçekleştirilen patlamayla başlatıldı. Teleskobun oturtulacağı düz bir alanın oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen patlamada bir milyon ton kaya tuzla buz oldu. Evrenin gözlemlenebilir sınırlarına kadar ulaşma kapasitesi bulunan E-ELT, pek çok yıldız ve galaksinin oluşum aşamasını son derece ayrıntılı biçimde görebilecek.

Advertisement

eelt2
E-ELT’nin inşa edildiği Atacama Çölü, kuru iklimi ve gökyüzünün çoğunlukla bulutsuz olması nedeniyle seçilmiş; zira aynı çöl E-ELT’nin bir boy küçüğü olan Very Large Telescope adlı dev teleskoba da ev sahipliği yapıyor.

Teleskobun inşasındaki en çetrefil aşamalardan biri futbol sahası büyüklüğündeki ana aynanın kurulumu olacak. Her biri 1,4 metre genişliğindeki 798 adet altıgen aynadan oluşacak aynanın prototipleri hala geliştirme aşamasında. Bu ayna sayesinde diğer optik teleskoplara kıyasla 15 kat daha fazla ışık yakalayacak olan teleskop, Hubble Uzay Teleskobu’ndan dahi 16 kat daha keskin görüntüler elde edebilecek.

Bir milyar euroyu aşkın maliyete sahip olması beklenen projenin 10 yıldan kısa sürede tamamlanması bekleniyor.