reklamı kapat

POPÜLER

magellan teleskobu

Dünyanın en büyük teleskobu için önemli ilerleme [Galeri]

Dünyanın en büyük teleskobu olma hedefiyle yola çıkılan dev ”Magellan Teleskobu”nda oldukça önemli ilerlemeler kaydediliyor.

Üzerinde yıllardır çalışılan Dev Magellan Teleskobu (Giant Magellan Telescope ya da kısaca GMT) için önemli aşamalar kaydedildi. Yedi ana ayna grubundan oluşacak olan dünyanın en büyük teleskobu üzerinde Ocak 2012’den beri çalışılıyor. Kısa süre önce bu aynalardan ikincisi de resmen tamamlandı ve önemli bir atılmış oldu. Hubble Uzay Teleskobu tarafından üretilen görüntülerden 10 kat daha net görüntüler sunmayı hedefleyen bu teleskop ile uzayı keşfetmek çok daha kolay bir hale geliyor. Uluslararası bir çaba olarak tanımlanan bu atılım ile ilerleyen yıllarda çok daha net görüntüler ile karşılacacağız. Yakın zaman önce ilk kara delik fotoğrafı çekilmiş ancak netliği konusunda eleştirilmişti. Dünyanın en büyük teleskobu sayesinde uzaydaki işleyişi çok daha gerçekçi görüntüler ile görmemiz sağlanacak. En azından geliştirici ekibin en büyük hedefi uzaydaki işleyişi en iyi şekilde kaydetmek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Magellan Teleskobu ile uzayda neler olup bittiğini anlayabiliriz

Bilim insanları evrende yalnız olup olmadığımızı görmeyi çok istiyor. Bunun için geliştirilen birçok teleskop bu amaca hizmet ediyor. Bu nedenle GMT çok önemli bir noktada duruyor zira gökbilimcilerin şimdiye kadar yapılmış herhangi bir teleskoptan daha yüksek çözünürlükte görüntüler elde etmesini sağlayacak. Böylelikle evrenin sırlarını çözmeye bir adım daha yaklaşabiliriz. Ancak yine de teleskobun yakın zaman içinde tamamlanacağı düşünülmüyor. 2015 yılında teleskobun zemin aynalarında yaşanan bir kırılmadan dolayı onarma süresiyle beraber teleskobun inşa süreci de 2027 yılına kadar uzamış gibi duruyor.

Bu sürenin uzama durumu da kısmen teleskobun aynalarının karmaşıklığından kaynaklanıyor. Her bir ayna katmanı kavisli bir yapıya sahip ve bununla beraber her dalga boyunda bir ışığın parlamasını sağlıyor. Bu durum karmaşık bir bal peteğini anımsatıyor. Bu teleskobun aynalarının camları genellikle oyuk oluyor ve hafif olmasının yanında ısındığında soğutulması da kolay oluyor. Yine de bilim insanları bu teleskobun uzay biliminde ilerleyen yıllarda önemli bir atılım olacağını düşünüyor.

Eğer teleskobun aşamalarını merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz: