reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en hafif elektrikli otomobili

Dünyanın en hafif elektrikli otomobili Hindistan’dan geliyor [Video]

Vazirani Automotive tarafından geliştirilen Ekonk, dünyanın en hafif elektrikli otomobili rozetini takma konusunda iddialı.

Otomobil dünyasındaki elektrik dönüşümünün pek çok girişim için inanılmaz bir fırsat ortamı yarattığına sık sık değiniyoruz. Nitekim son yıllarda karşımıza çıkan örneklere baktığımızda, geleneksel üreticileri geride bırakma potansiyeli taşıyan onlarca yeni markanın varlığını görmek mümkün. Özellikle Uzak Doğu merkezinde oluşmaya başlayan ekosistemdeki dinamiklerin şimdiden küresel liderliği oluşturduğu biliniyor. Çinli NIO’nun dünyanın en hızlı elektrikli otomobiline imza atmasıyla potansiyelini ortaya koyduğu rekabete yeni bir referans noktası gelmek üzere. Bu kez dünyanın en hafif elektrikli otomobili rozetini merkeze alan meydan okuma için rotamızı Hindistan’a kıracağız.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın en hafif elektrikli otomobili “hiper” segmentte yer alacak

Merkezi Mumbai’de yer alan Vazirani Automotive tarafından geliştirilen Ekonk, elektrik segmentinde adından söz ettirmek için ilk mesajlarını vermeye başladı. Ferrari Monza SP1’de olduğu gibi tek kişilik bir hiper elektrikli olarak lanse edilecek olan modelin tüm gövde panelleri karbon fiber alaşım malzemeden üretilecek. Ekonk’u diğer modellerden ayıran özelliklerinin başında ise batarya sistemi geliyor. Vazirani mühendisleri pazarda sunulanlarda kullanılan sıvı soğutmalı bataryaların aksine, hava kaynağıyla soğutma temellerine dayanmayı tercih ediyor. Bu durumun sürüş dinamiklerinde ne kadar sürdürülebilir olacağı da merak ettiğimiz detaylar arasında. Tüm parçaların bir araya gelmesiyle birlikte otomobilin 725 beygir güce sahip olacağı, bu güç değeriyle 0’dan 100’e hızlanmasını 2,5 saniyede tamamlayabileceğini görüyoruz. Maksimum sürat ise yaklaşık 310 km/s. Kariyerinde Rolls-Royce ve Land Rover gibi markalarda tecrübeleri olan Chunky Vazirani tarafından hayata geçirilen bir markanın ellerinden doğacak Ekonk’un güz ağırlık oranında 1:1 oranını yakalaması bekleniyor ki bu da otomobilin toplamda 725-730 kilogram dolaylarında ağırla sahip olması demek.