reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en hızlı 4 koltuklu üstü açılır otomobili

Bentley, dünyanın en hızlı 4 koltuklu otomobili Continental GT Speed Convertible‘ı, 14-27 Ocak tarihlerinde Amerika’nın Detroit şehrinde düzenlenecek olan NAIAS 2013’te (North American International Auto Show) görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. Maksimumda 325 km/s hıza ulaşan otomobilin 12 silindirli 6.0 litrelik çift turbo beslemeli W12 motoru, 625 beygir güç ve 800 Nm tork üretebiliyor. Otomobil 0-96,5 km/s hızlanmasını 4,1 saniye, 0-100 km/s hızlanmasını 4,4 saniye, 0-160 km/s hızlanmasını ise 9,7 saniyede tamamlayabiliyor. Saniyede 180 milyon adet farklı hesaplama yapabilen en son ME17 motor yönetim sistemi, turbo şarj kontrolünü ve tork yönetimini kolaylaştırarak sürüş kalitesini artırıyor.
Continental GT Speed Convertible
Bentley Continental GT Speed Convertible’da tüm W12 motorlu modellerde olduğu gibi enerji geri kazanım sistemi bulunuyor. Otomobilin sahip olduğu bu sistem ilk nesil Speed Coupe otomobillere kıyasla yakıt verimliliğinde ve CO2 emisyon oranında yüzde 15 oranında daha başarılı. Otomobilin 100 km’deki yakıt tüketimi 14,9 litre. Otomobilin ağırlığı ise tam tamına 2,9 ton. Bu ağırlıktaki bir otomobilin bu kadar hızlı olması da şirketin ne kadar başarılı olduğunu ortaya koyuyor.
Bentley Continental GT Speed Convertible
Otomobilin iç mekan tasarımının da oldukça sade olduğunu belirtmek gerekiyor. Bentley’nin, Continental GT Speed modeller için özel olarak geliştirdiği koyu renk alüminyum kaplamanın “engine spin”, 1920’lerde Le Mans yarışlarını kazanan Bentley otomobillerin gösterge panellerinden esinlenilerek tasarlandığı belirtiliyor. Otomobil konsolunun ortasında yer alan ekran, hem otomobil ile ilgili bilgileri hem de eğlence sistemini kullanıcılara sunuyor. Bu sistemde 15 GB’lık bir depolama alanı bulunuyor ve bu alan SD kart desteği sayesinde artırılabiliyor. Altılı CD çalara da sahip olan otomobilde iPod veya MP3 bağlantısı da bulunuyor. Lüksün ve gücün bir araya geldiği Bentley Continental GT Speed Convertible’ın şuan için satış fiyatı ve ne zaman satışa sunulacağı belli değil. Otomobilin coupe versiyonunun  Amerika’da yaklaşık 218 bin dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulmuş olması, bu otomobilin de yüksek bir fiyattan satışa sunulacağı anlamına geliyor.
Bentley Continental GT Speed Convertible
Bentley Continental GT Speed Convertible
Bentley Continental GT Speed Convertible