reklamı kapat

POPÜLER

Bentley Bentayga Speed

Rekor kırıldı; dünyanın en hızlı SUV modeli unvanı el değiştirdi [Video]

Bugüne kadar dünyanın hızlı SUV modeli olarak bilinen Lamborghini Urus, saatte sadece 0,8 km’lik hız farkıyla rakibinin gerisinde kalarak bu unvanı kaptırdı.

Yeni rekorun sahibi fotoğrafta da ipuçlarını göreceğiniz üzere Bentley Bentayga Speed. Tarihe adını yazdıran otomobil, dünyanın en hızlı SUV modeli unvanını kazandı. 6.0 litrelik V12 motoruyla 626 beygir güç üretebilen, Bentley Bentayga Speed saatte tam olarak 305,7 km hız yapabiliyor. Bir önceki rekorun sahibi Lamborghini Urus’un maksimum hızı ise saatte 304,9 km. Standart bir V12 Bentayga ile karşılaştırıldığında; Speed’in 0-100 hızlanması 0,2 saniye daha iyi, maksimum hızı ise 4,83 km/s daha yüksek. Ancak bir noktanın daha altını çizmek gerekiyor Lamborghini Urus 0-100 hızlanmasını 3,6 saniyede tamamlarken, Bentayga Speed 0-100 hızlanmasını 3,9 saniyede tamamlayabiliyor.Mart ayında düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda ziyaretçilerin karşısına çıkacak olan Bentayga Speed, dört farklı sürüş seçeneği arasında yer alan sport moduyla öne çıkıyor. V12 motoruyla 900 Nm torka sahip olan model; sekiz ileri otomatik şanzımanı, süspansiyonları, daha yüksek sesli egzozları ve Bentley Dynamic Ride teknolojisiyle sınırları zorluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bentley Bentayga Speed

Kışkırtan tasarım

Tasarım değişikliklerine bakılığında; koyu renkli farlar, ana gövde rengindeki yan etekler ve belirgin hatlara sahip bagaj kapağı spoileri dikkat çekiyor. 22 inçlik özel jantları gümüş, koyu ton ve siyah olmak üzere üç farklı renk seçeneğine sahip. Ayrıca standart frenlere göre yaklaşık 20 kilogramlık avantaj sağalayan seramik fren opsiyonu da bulunuyor.


İç mekana bakıldığında kapılarda, koltuklarda ve alt konsolda elmas formlu kapitone öne çıkıyor. Standart deri seçeneğinin yanı sıra Bentayga’da ilk kez alcantara opsiyonunu da görüyoruz. Bu nefes kesen SUV modelinin dört ve beş koltuk seçeneği bulunuyor. Henüz fiyatı açıklanmayan Speed’in yurt dışı fiyatının 230 bin dolar civarında olması bekleniyor.