reklamı kapat

POPÜLER

Lamborghini Urus, safkan bir yarışçı olarak karşımızda!

İtalyan markanın yarış departmanı Squadra Corse tarafından geliştirilen Lamborghini Urus ST-X Concept, 2020 yılında koşulacak yarış serisinde görev yapacak.

Advertisement

Uzun bir süredir sessiz olan Lamborghini‘de bu sessizliği bozan tarafın yarış departmanı olması eğlencenin boyutunu bir seviye daha artırmak konusunda elimize büyük bir koz veriyor. Squadra Corse olarak bilinen ekip ilk olarak geçtiğimiz hafta içerisinde hayata geçirdiği projeyle gündemimizde yer almıştı. Marka tarihininde bir ilk olarak, Aventador üzerine geliştirdiği SC18 modelinin tanıtımını gerçekleştiren Squadra Corse, şimdi de Urus’u merkeze alan özel bir projeyle karşımızda duruyor. Urus ST-X Concept adıyla tanıtılan model, tamamen FIA’nın yarış koşullarını karşılayan homolagasyon üzerine şekilleniyor. Otomobilin üretime geçeceği tarih olan 2020’de ise, bizleri yeni bir yarış serisi de bekliyor olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik özellikler

Projenin rakamsal özelliklerine baktığımız zaman şimdilik bu noktada bir değişimin yapılmadığını görüyoruz. Bu da 4.0 litrelik twin-turbo V8 motorun 650 beygir güç ve 850 Nm tork değerleriyle yoluna devam ettiği anlamına geliyor. Halihazırda satışta olan standart versiyonun 0’dan 100’e 3,6 saniyede maksimumda ise 305 km/s hıza erişebildiğini de bu noktada anımsamakta fayda var. Şimdilik ST-X Concept’in süreleri de paylaşılmış değil. Değişimin yapıldığı kısımlarsa gövde ve kokpit parçaları üzerine şekilleniyor. Çelik roll-cage, karbon fiber kaput, aerodinamik değerleri iyileştiren geniş hava girişli tamponlar, yarış egzozları ve 21 inçlik jant setinin önem sırasında önde olduğunu söyleyebiliriz. Her şey bir araya geldiğinde otomobilin seri üretim versiyondan yüzde 25 oranında daha hafif olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Urus’un yer alacağı özel yarış serisi Avrupa ve Orta Doğu’da koşulacak.

İlgili video

Lamborghini Urus