reklamı kapat

POPÜLER

“Plug-in hybrid” Lamborghini Urus SE tanıtıldı

Dünyanın en özel otomobil modellerinden bazılarına imza atan Lamborghini, bugün “plug-in hybrid” Lamborghini Urus SE ile karşımızda.

Lamborghini şirketinin en çok satan araçları arasında SUV model “Urus” yer alıyor. Yapısı gereği gündelik kullanıma çok daha uygun ve konforlu olan modelin yenisi Lamborghini Urus SE, elektrik destekli bir altyapı üzerine kuruluyor. Urus S’nin yerini aldığı aktarılan araç, 25.9 kWh kapasitesinde bir batarya taşıyor ve 4.0-litrelik V8 motoruyla tek olarak 611 beygir güç, sekiz ileri otomatik şanzımana entegre edilen elektrik motoruyla ise 189 beygir güç sunuyor. Toplamda ise tam 790 beygire kadar ulaşılıyor. Sadece elektrikli olarak 60 km yol alabilen ve bu sayede yüksek yakıt tasarrufu getirebilen araç, 0’dan 100 km/s hıza 3,4 saniyede çıkabiliyor ve üstte 300 km hızı geçebiliyor. 200 km/s hıza ulaşması ise 11,2 saniye alan Urus SE, çok sayıda zemine göre değişen sürüş moduyla donatılmış ve iç tasarımı diğer Lamborghini modellerinden kesinlikle geride kalmayacak kadar sportif ve etkileyici görünüyor. Yeni SUV yapılan açıklamaya göre 258 bin dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket bundan önce 2023 rekoru kırmasıyla ses getirmişti. Yapılan resmi açıklamaya göre 2023 yılında tarihinde ilk kez 10.000’den fazla araç satan Lamborghini, bu kendisi için oldukça yüksek satış sayısı sayesinde 2,66 milyar euro gelir elde ederek rekor kırdı ve 2022’de elde ettiğinden yüzde 12,1 daha para kazanmayı başardı. 2023 yılında 723 milyon euro seviyesinde bir kâr açıklayan ve tarihinde ilk defa 700 milyon euro kâr oranını geride bırakan marka, uçuk fiyatlara sahip efsane araçlarıyla zenginlerin dikkatini çekmeye devam ediyor.

Lamborghini Urus SE yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü