reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Lamborghini Urus

Geleneksel motora veda; satış rekortmeni Lamborghini Urus için yol haritası çizildi

Elektrifikasyon planında markasının önemli kozlarından olacak Lamborghini Urus, ikinci nesliyle birlikte geleneksel motora veda edecek.

Advertisement

Lamborghini’nin LM002 sonrasında gerçek anlamda pazara sunduğu ilk SUV modeli olarak karşımıza çıkan Urus, 2018 yılında başlayan kısa macerasında beklentileri aşmayı başardı. SUV segmentine olan ilgiden ötürü pek çok üretici gibi Lambo’yu da kendisine çeken bu pazar, 2021 satışlarına bakıldığında adımın ne kadar doğru olduğunu ortaya koyuyor. Dört yıldır farklı pazarlarda satışa sunularak markasının yüzünü güldüren Urus, geride bıraktığımız bu sürecin sonunda satış rekoru yakaladı. Özellikle Uzak Doğu ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ciddi bir kullanıcı kitlesini yakalayan Urus, kısa süre önce 16 bin adetlik satış yakaladı. 10 yıl boyunca farklı versiyonlarla satışa sunulan Gallardo’yu da çok daha kısa sürede geçmeyi başaran Lamborghini Urus, markanın geleceğinde de önemli role sahip olacak. Marka planlamalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan CEO Stephan Winkelmann, başarılı modellerinin elektrik geleceğindeki dönüşümü için tarih verdi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci nesil Lamborghini Urus, ilk elektrikli model sonrasında aileye dahil olacak

2028 yılı itibarıyla ilk elektrikli modelini pazara sunmaya hazırlanan Lamborghini, aynı süreçte Urus’u da ikinci nesile taşımaya hazırlanıyor. Araçla ilgili ilk bilgileri veren Winkelmann; “2024 yılında satışa sunacağımız hibrit versiyonun ardından Urus tamamen elektrikli olarak yola devam edecek. Bu araç tamamen yeni bir model olacak. Yepyeni bir jenerasyon ve ikinci nesilde içten yanmalı herhangi bir motor seçeneği sunulmayacak.” şeklinde konuştu. 2029 yılında satışa sunulması beklenilen ikinci nesil Urus’a kadar günümüzde satışta olan ailenin yola ufak değişim ve geliştirmelerle devam etmesi de bu planlamanın doğal bir senaryosu olarak değerlendirilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video

2022 Lamborghini Countach ilk nesille birlikte yola çıktı