reklamı kapat

POPÜLER

Marka tarihinde bir “ilki” beraberinde getirdi; Lamborghini SC18 ile tanışın

Marka tarihinde üretim adedi 1 ile sınırlandırılan ilk otomobil olarak lanse edilen Lamborghini SC18, motor sporları departmanının garajından çıktı.

Nürburgring‘de gerçekleştirilen AR-Ge sürecinin ardından geçtiğimiz ağustos ayı içerisinde ürün gamının yeni zirve noktasını tanıtan Lamborghini, 770 PS yoluna devam etti. Aventador SVJ ile asfalta inen bu limitlerin ardından bir süredir sessizliğine bütünen markada görünüşe göre bu durum yarış departmanı için geçerli değil. Motor sporları organizasyonlarına modelleri hazırlayan Squadra Corse ekibinin elinden çıkan Lamborghini SC18, marka tarihinin ilk tek üretim otomobil projesini büyük bir sürprizle karşımıza çıkartıyor. Aventador merkezli olarak geliştirilen otomobil, her zaman daha iyisi olabileceğinin kanıtı niteliği taşırken, bizlere, yenilenen bu güzelliklerin detaylarına inmek kalıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Açıklanan ilk veriler

Henüz tam anlamıyla detaylı performans rakamları paylaşışmayan Lamborghini SC18’in daha çok donanımsal iyileştirmelerle ileriye taşındığını söyleyebiliriz. Bunun en büyük kanıtı 6,5 litrelik V12 atmosferik makinenin SVJ versiyonunda olduğu gibi 770 PS güç ve 720 Nm tork üretmesi. Bu rakamlarda herhangi bir değişim gözlemlenmezken, henüz açıklanmayan 0-100, 0-200 ve maksimum sürat gibini bölümlerde daha yüksek bir çıtanın olacağını düşünüyoruz. Bunu düşünmemize sebep olan değişimlereyse ilk olarak gövdeden bakmaya başlayalım. Yarış serisi için özel hazırlanmış Huracán GT3 EVO ile benzer tampon ve hava girişleriyle donatılan otomobilde, kaput ve karbon fiber arka kanat gibi etmenler de kesinlikle atlanmamalı. Motorun üzerinde yer alan gövde kapağında da revizeye giden mühendisler bu sayede soğutmadan sorumlu hava akışının da iyileştirildiğini söylüyor. Önemli pek çok noktasında ağırlık kazanımı için karbon fiber alaşımdan faydalanılan SC18’in ağırlık değerini de henüz bilmiyoruz. Trafiğe çıkış için uygun olduğu açıklanan modelle ilgili detaylı verileri önümüzdeki günlerde almayı bekliyoruz.

İlgili video

Lamborghini Huracan Spyder