reklamı kapat

POPÜLER

Silent Hill Book of Memories incelemesi

HİÇ OLMASIN, YAŞANMASIN DEDİĞİMİZ DURUMLAR VARDIR. TOPLI AĞIR AKSAK OYNANAN, SON DERECE YOĞUN VE GERGİN BİR ATMOSFERE SAHİP RESİDENT EVİL’IN AKSİYON TÜRÜNE GEÇİŞ YAPMIŞ OLMASI GİBİ. ŞİMDİ DE SURVİVAL-HORROR TÜRÜNÜN SON KALELERİNDEN SİLENT HİLL‘IN TÜRÜNÜN YOK OLMASIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ.

Bu satırların yazarının takipçileri bilir ki kendisi korku oyunlarına apayrı bir ilgi duyar. Çok fazla bir örneği kalmayan korku-hayatta kalma oyunlarının kalelerinin teker teker düşmesinden de ayrı bir rahatsızlık duymaktadır. Önce Resident Evil, ardından da muhtemelen Dead Space’in aksiyona doğru meyletmesi sadece bizi değil, gerçek oyuncuların birçoğunu da rahatsız eden bir durum. PS Vita için çıkan Book of Memories, Silent Hill ile uzaktan yakından alakası olmayan, hatta aksiyon da değil, Diablo gibi hack’n’slash türüne daha yakın bir oyun olmuş. Oyun bütünüyle kötü bir oyun değil ancak daha çok sattırmak için oyuna Silent Hill markasını yapıştırmak pek bir anlamsız durmuş. Çünkü oyunda karakter yaratıyor, bol bol düşman avlıyor ve ganimetleri yağmalıyorsunuz. Oyunda rol yapma öğeleri var ve co-op olarak oynayabiliyorsunuz. Kulağa pek de Silent Hill gibi gelmiyor değil mi? Aynen öyle. Çünkü Silent Hill’i olduğu şey yapan sürükleyici hikaye ve korku dolu anlar bu oyunda maalesef pek yok.

IŞIK VE KAN
Oyuna öncelikle cinsiyetinden, giyimine kuşamına kadar kendinize özgü bir karakter yaratarak başlıyorsunuz. Eğer daha önce herhangi bir hack’n’slash oynadıysanız, neyle karşılaşacağınızı tahmin edebilirsiniz. Karakterinizi yukarıdan (evet, Diablo gibi) görüyorsunuz ve zindan gibi tasarlanmış geniş haritalarda size verilmiş olan görevleri yerine getirmeye çalışıyorsunuz. Haritalar oldukça büyük ve karmaşık bir tasarıma sahip olduğundan yolunuzu bulmakta zaman zaman zorlanabiliyorsunuz ancak ekranda bulunan minimap bu konuda işinizi kolaylaştırıyor. Bazen nereye gidip nereye gitmediğiniz konusunda takılabiliyorsunuz. Karşınıza çeşitli türde düşmanlar çıkıyor. Bunlar ağır ama güçlü, hızlı ama güçsüz gibi çeşitli bilindik karakterlere sahipler. Etrafta bulduğunuz hemen hemen tüm eşyaları silah olarak kullanabiliyorsunuz. Ağırlıklı olarak düşmanlara gürz, balta, sopa gibi silahlarla daldığınızdan, düşmanlarınızı genel olarak yakın dövüş ile indirmeye çalışıyorsunuz. Her bölümde çözülmesi gereken bir bulmaca bulunuyor. Bu bulmacaları çözerek bölümü tamamlayabiliyorsunuz. Oyun giderek daha zor bir hale geldiğinden mutlaka karakterinize yeni eşyalar edinmek durumunda kalıyorsunuz. Oyundaki yaratıkların iki grubu bulunuyor: Işık ve Kan. Daha çok hangi türde yaratık kestiğinize bağlı olarak siz de bu iki gruptan birine dahil olabiliyorsunuz. Karakterinizin hangi gruba dahil olduğuna bağlı olarak karakterinize seçebileceğiniz güçler de değişkenlik gösteriyor. Kısacası tamamen farklı türde bir Silent Hill oyunuyla karşı karşıyayız. Bu oyuna Silent Hill demek ne kadar doğru olur bilemiyoruz ancak çok ısınamadığımız kesin. Oyun eğlenceli mi? Fena değil ancak Silent Hill beklentisi oluşmasın.