reklamı kapat

POPÜLER

Yeni nesil Porsche Panamera resmen görücüye çıktı [Video]

29 Haziran 2016

Bundan yaklaşık yedi yıl önce piyasaya bomba gibi düşen Porsche’nin dört kapılı lüks spor sedanı ilk büyük güncellemesine nihayet kavuştu. Yeni nesil Porsche Panamera, sportif ve lüks karakteristiğini muhafaza ederek çok daha dinamik ve güçlü bir şekilde geliyor.

Eski hantallığını üzerinden atan otomobil artık çok daha pürüzsüz bir tasarıma sahip. Enine ve boyuna biraz daha eklese de her zamankinden daha kompakt ve aerodinamik bir görüntü sergiliyor. Yeni Panamera için neredeyse 911’in dört kapılı versiyonu diyebiliriz. Biraz daha alçaltılan burnu, yenilenen ön panjuru, LED aydınlatmaları ve dört parçalı gündüz LED’leri Panamera için yapılan incelikli dokunuşlardan.

Arka tarafıyla daha çok oynanan otomobilde iyice bir bütün haline getirilen LED arka aydınlatmaları ve fotoğraflarda sergilenmese de videoda net bir şekilde görülen açılır spoiler bölümü dikkat çekici. Opsiyonel sunulan panaromik tavanı haricinde tamamen alüminyumdan üretilen otomobilin 4S ve 4S Diesel versiyonları 19 inç, Turbo ise 20 inç çapındaki jantlarının üzerinde duruyor. Ayrıca 21 inçlik jant seçeneği de mevcut.

2017-porsche-panamera-turbo-4-1
İç mekanda kalabalık yapan tuşları düğmeleri çıkaran Porsche, otomobilin yönetimini artık daha çok dokunmatik üzerine kurgulamış. Apple CarPlay ve çevrimiçi navigasyon destekli 12,3 inçlik ekran işin teknolojik kısmını hallederken, 1955 Porsche 356 A’dan esinlenen analog takometre ve lüks otomobillerin çoğunda gördüğümüz analog saat lüksü tamamlayan detaylar arasında.

Her şey gibi kaputun altı da güncellenmiş durumda. 2,9 litre hacimli V6 biturbo motor Panamera 4S’te 440 beygir ve 550 Nm tork üretirken otomobili 0’dan 100’e 4,4 saniyede ulaştırıyor. Sport Chrono paketiyle bu süre 4,2 saniyeye kadar düşerken otomobilin maksimum hızı 289 km/s olarak açıklanıyor. Dünyanın en hızlı seri üretim dizel otomobili olarak lanse edilen Panamera 4S Diesel ise 0-100 km/s hızlanmasını 4,5 saniyede (Sport Chrono ile 4,3) saniyede tamamlarken maksimum 285 km/s hıza ulaşabiliyor.

Gelelim otomobilin en güçlü versiyonu Panamera Turbo’ya. 4,4 litre hacimli V8 motoruyla 550 beygir güç ve 770 Nm tork üretebilen otomobil 0-100 km/s hızlanmasını yalnızca 3,6 (Sport Chrono ile 3,4) saniyede tamamlıyor ve maksimum 305 km/s hıza ulaşıyor. Nürburgring pistini 7:38 sürede tamamlayan otomobil Porsche tarafından dünyanın en hızlı lüks sedanı olarak anılıyor.

VİDEO