reklamı kapat

POPÜLER

Daha küçük motor, daha fazla güç: 2017 Porsche Panamera

Porsche‘nin Los Angeles Otomobil Fuarı’nda kullanıcılarla buluşturacağı 2017 Panamera ailesi gelişmiş motoru ve donanımlarıyla karşınızda.

Porsche‘nin en çok satan modellerinden biri olan Panamera, kullanıcılar tarafından gördüğü ilginin neticesinde her geçen gün gelişmeye ve yenilenmeye devam ediyor. Önümüzdeki hafta kapılarını açacak olan Los Angeles Otomobil Fuarı kapsamında kullanıcıların karşısına çıkacak olan 2017 Panamera ailesi daha geniş bir iç hacim ve yeni nesil motor seçeneğiyle başarısını devam ettirmek için sınıfında mücadele etmeye devam edecek.

panamera6
Yeni nesil motor seçeneğinden önce Panamera ve Panamera 4 serisinde yer verilen yeniliklere ve donanımlara göz atalım. Porsche, yeni nesil Panamera ailesinde gerçekleştirdiği yaklaşık 15 cm‘lik aks mesafesi artışıyla, kullanıcılara gerek iç hacimde gerekse bagaj hacminde daha ferah ve geniş bir alan sunacak. Bu rahatlığı araç içerisine dahil ettiği lüks ve tatminkar donanımlarla tamamlayan Porsche; panoramik cam tavan, kişisel olarak sürüş şekline göre ayarlanabilen adaptif arka süspansiyon sistemi, sportif spoiler ve yeni nesil koltuklarla birlikte Panamera’nın elini güçlendirmeyi amaçlıyor. Her otomobilde olduğu gibi donanım seviyeleri yükseldikçe, dört bölgeli klima kontrol, ambiyans aydınlatmaları, akıllı cihazlarla uyumlu olarak çalışabilen 10,1 inç büyüklüğündeki koltuk arkası tabletler (bağımsız şekilde araç dışarısında da kullanılabiliyor) ve LED teknolojisine sahip ışıklandırmalar Panamera’ya eklenen donanımlar olarak dikkat çekiyor.

panamera4
Yeni nesil Panamera’daki belki en önemli hikaye kaputun altında yatıyor. Bir önceki nesline göre giriş seviyesi motor hacmi 3.6 litreden, 2.9 litreye çekilen Panamera’nın altı silindirli motoru, hacimde gidilen küçültmeye rağmen 20 beygirlik bir güç artışıyla 330 beygir güce sahip bir şekilde karşımıza çıkıyor. Daha basit hale getirirsek, arkadan itiş altyapısına sahip olan Panamera ve dört tekerlekten çekiş altyapısına sahip Panamera 4‘ün 2017 serisiyle birlikte sahip olduğu en düşük güç değeri 330 beygir olacak. Porsche bu bağlamda, hacim küçültmesiyle birlikte performans artışıyla birlikte daha çevreci bir Panamera ailesi yaratmayı hedefliyor. Panamera 4S ise 2,9 litrelik ünitesine yapılan twinTurbo takviyesiyle 440 beygir güce sahipken ailesinin en güçlü motoru olan 4,0 litrelik twinTurbo V8 ünitenin gücü 550 beygire kadar yükselebiliyor.

Ailenin hibrit teknolojisine sahip üyesi Panamera 4 E-Hybrid, dört tekerlekten çekiş sistemli ve 50 kilometre elektrikli sürüş menzili sunabilen motoruyla 462 beygir gücünde. 700 nm tork ve 278 km/s maksimum sürat değerlerine sahip olan Porsche Panamera 4 E-Hybrid, 0’dan 100’e ise sadece 4.6 saniyede ulaşıyor. Panamera 4 E-Hybrid’in 100 kilometredeki ortalama tüketimi ise sadece 2,5 litre olarak açıklanıyor. Fiyatlara baktığımız zaman Porsche’nin 2017 Panamera ailesi için belirlediği başlangıç fiyatı 86.050 dolar gibi bir rakam belirlediğini görüyoruz. Modeller ve donanım seviyeleri yükseldikçe etiket fiyatı şu anlık açıklananlar arasında 105.150 dolara kadar yükseliyor. Yeni nesil Porsche Panamera ailesi Los Angeles’taki fuarın ardından 2017, yılının ilk çeyreğinden itibaren kullanıcılarla buluşacak.