reklamı kapat

POPÜLER

Porsche’den “benzini koklayan” model: Panamera 4 E-Hybrid [Video]

Porsche, Paris Otomobil Fuarı kapsamında Panamera serisinin dördüncü modeli olan Hybrid teknolojisine sahip Panamera 4 E-Hybrid‘in tanıtım etkinliğini düzenledi. Markanın en çok ilgi gören modellerinden biri olan Panamera’nın hybrid modelinin tüketim değerleri kullanıcısının bir hayli yüzünü güldürecek türden.

Porsche’nin hybrid teknolojisi adından ilk olarak 2011 yılında 918 Spyder modeli ile söz ettirmeye başladı. Porsche ürettiği bu model ile geleceğinde yer vereceği hybrid modellerinde, kullanacağı teknolojinin ipuçlarını barındırıyordu. Aradan geçen 5 yılın ardından hybrid teknolojisinin en yeni temsilcisi olarak Paris’te karşımıza Panamera 4 E-Hybrid çıktı. Markanın 2015-2016 Le Mans yarışlarında 919 Hybrid’in elde ettiği zaferler, Panamera 4 E-Hybrid’in performansı ile alakalı da akıllardaki soruları cevaplayacak nitelikleri içeriyor.

Yeni Panamera 4 E-Hybrid’te, 918 Spyder‘da yer alan 136 beygir güç ve 400 Nm tork üreten elektrikli motor yer alıyor. Yeni nesildeki en büyük fark ise bir önceki modelde yer alan, elektrikli sürüşten gelen ek gücün serbest bırakılma derecesi için gereken 80’lik pedal baskısının ortadan kalkması olarak dikkat çekiyor. Yani artık, elektrikli motor ile benzinli motor, en başından itibaren harekete geçiyor ve uyumlu olarak çalışıyor. Yeni Porsche Panamera 4 E-Hybrid’te dört tekerlekten çekiş sistemli ve 50 kilometre elektrikli sürüş menzili sunabilen motor 462 beygir gücünde. Aracın 100 kilometredeki ortalama tüketimi ise sadece 2,5 litre. 278 km/s maksimum sürate sahip Panamera 4 E-Hybrid 700 nm tork değerine sahip. Porsche Panamera 4 E-Hybrid 0’dan 100’e ise sadece 4.6 saniyede ulaşıyor. Otomobilin şanzıman ayağında ise diğer serilerde yer verilen sekiz ileri Doppelkupplung sistemi görev yapıyor.
panamera4e-hybrid8

Porsche Panamera 4 E-Hybrid’te yer alan elektrikli motorda lityum iyon bataryaya yer veriliyor. Bagaj bölmesinin zemin kısmında konumlandırılan bataryaların güç değerlerindeki artışa karşın (9,4’ten 14,1 kWh’ye) ağırlık değerinde bir artış bulunmuyor. Yüksek voltaja sahip bu batarya 230V-10A bağlantı ile 6 saatte tam doluluk değerine ulaşıyor. Panamera 4 E-Hybrid için opsiyonel olarak sunulan 230V-32-A bağlantının kullanması halinde bataryanın dolum süresi 3,6 saate iniyor.
panamera4e-hybrid1

Panamera 4 E-Hybrid’i standart modellerden ayıran bir diğer özellik de dokunmatik paneller ve tek tek ayarlanabilir Porsche Advanced Cockpit biçimindeki ekran ve kontrol konsepti. Analog motor devir göstergesinin her iki yanında yer alan 7 inçlik ekranlar ile birlikte, hybrid çalışmaya özel geliştirilmiş bir güç göstergesi de Panamera 4 E-Hybrid’e dahil edilmiş. Hibrite özel geliştirilen ekranların sezgisel çalışma prensibi, Porsche 918 Spyder ile benzerlikler taşıyor. Kullanıcılar gösterge dahilinde o anda kullanılan ve geri kazanım yoluyla elde edilen elektrik enerjisinin miktarı gibi verilere erişme imkanına sahip. Panamera 4 E- Hybrid’in konsolunda yer alan ana ekranın boyutu ise 12.3 inç olarak tercih edilmiş. Direksiyonun üzerinde yer alan mod değiştirme anahtarında Sport Chrono paketi Panamera 4 E-Hybrid’in standart donanımı içinde yer alıyor. Mod anahtarı ve Porsche Communication Management araç dahilinde sunulan farklı sürüş modlarına erişim için kullanılıyor. Porsche’nin sunduğu modlar arasında; Sport ve Sport Plus modlar performans adına öne çıkıyor. Hybrid teknolojisine özel modlar ise; E-Power, Hybrid Auto, E-Hold ve E-Charge olarak çeşitleniyor.

VİDEO