reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en hızlı işlemcisi

 - Güncelleme: 05 Şubat 2009 03:45

Intel, geliştirilmiş en yüksek performanslı masaüstü işlemci Core i7 işlemciyi tanıttı. Nehalem işlemci ailesinin de ilk üyesi olan Core i7, harcanan gücü artırmaksızın, video ve oyun performanslarıyla internet ve bilgisayar aktivitelerinin hızlarını yüzde 40’a varan oranda yükseltiyor.

Bilgisayar endüstrisi tarafından devrim olarak nitelendirilen Intel Core i7, bir işlemcinin hızını ölçmek için bir dizi görevin uygulandığı SPECint_base_rate2006 testinde 117 puan elde ederek, yaygın olarak kabul gören bilgisayar testlerinde rekor kırdı. Şimdiye kadar yapılan testlerde ilk kez tek bir işlemci 100 puan sınırını aştı.

NEHALEM MİKROMİMARİ

Core i7, sunucu ve mobil sürümleri daha sonra üretilecek olan Intel Nehalem mikromimari ailesinin ilk üyesi. Üç yeni masaüstü işlemcisinin her biri, 8 megabyte’lık bir ön bellek ve DDR3-1066 için bellek desteğini içeriyor. Intel’in en yüksek performanslı işlemcisi Intel Core i7 Extreme Edition kullanıcıların işlemci hızını daha da artırmalarına izin vererek, hız aşırtma korumasını da kaldırıyor.

TURBO BOOST’LA 8 ‘THREAD’LİK PERFORMANS
Intel’in eşsiz Turbo Boost teknolojisi, bir bilgisayarı kullanıcının ihtiyaçlarına ve iş yüküne uygun hale getirmek için performansı artırıyor. Turbo Boost, yongaya yerleştirilmiş özel bir güç kontrol birimi yoluyla, harcanan gücü artırmaksızın performansı yükseltmek amacıyla, tek veya çoklu ‘thread’li uygulamalar için dört bağımsız işlemci çekirdeğinin birinin veya daha fazlasının saat hızını otomatik olarak artırıyor. Önceki Intel Extreme platformlarının bellek bant genişliğini iki kattan fazla artıran Core i7 işlemci, Intel Quickpath teknolojisi ile işlemciye giren ve çıkan bit ve bite’ların transferini hızlandırıyor. Intel ayrıca, iki işlemin bir kerede ve aynı anda etkin bir şekilde yapılmasını sağlayan birden fazla bilgi işlem ‘thread’ine izin veren Simultaneous Multi Threading teknolojisi ile tasarım yaptı. Sonuç olarak, dört çekirdekli Core i7 işlemci 8 ‘thread’lik performans değerlerine ulaştı.