reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en ince kol saati

Central Standard Timing, dünyanın en ince saatini CES’te kullanıcıların beğenisine sundu. 0,8 mm inceliğe sahip olan saat, E Ink (e-mürekkep) teknolojisiyle birlikte geliyor. Bu teknoloji düşük enerji tüketimi için kullanıcılara yalnızca siyah ve beyaz renkleri sunuyor.

Central Standard Timing

Elektronik görünüm sağlamak için özel bir maddeyi film tabakasına sıkıştıran E Ink teknolojisi, Sony Reader, Kindle, Nook gibi e-okuyucularda kullanılıyor.

Şirketin belirttiğine göre 0,8 mm inceliği ile göz kamaştıran bu esnek saat, ince laminasyon yöntemi ile monte ediliyor. Tek bir kanalın içine 0,5 mm inceliğinde esnek çelik bir malzeme yerleştiriliyor. Saatte kullanılan malzemeler arasında E Ink ekran, Mikro-Enerji Hücresi ve Seiko Epson Microcontroller yer alıyor.

Central Standard Timing

Micro-Enerji Hücresi sayesinde saatin 15 yıllık kullanım ömrü bulunuyor ve saat 10 bin defa şarj edilebiliyor. Saatin şarj olma süresi ise oldukça kısa. CST-01 olarak adlandırılan saat 10 dakka içinde şarj olabiliyor ve 1 ay boyunca kullanılabiliyor.

Bir çipin üzerinde yer alan Seiko Epson Sistemi ise daha uzun bir pil ömrü elde edebilmek için gerek gücü kullanıcılara sunuyor. Kickstarter platformu üzerinden kullanıcıların beğenisine sunulan 12 gram ağırlığa ve 0,8 mm inceliğe sahip olan CST-01 adlı saatin üretime geçebilmesi için 200 bin dolar barajına ulaşması gerekiyor. Dünyanın en ince saati olduğun belirtilen CST-01’in şimdiye kadar topladığı meblağ ise yaklaşık 170 bin dolar. 30 bin dolarlık bağışı toplayabilirse saat, eylül ayında 130 dolardan satışa sunulacak.
Central Standard Timing