reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Pura 70 Ultra

Dünyanın en iyi kameralı akıllı telefonu; Huawei Pura 70 Ultra

Her yeni amiral gemisi akıllı telefonunda kamera performansını bir üst noktaya taşıyarak kamera konusunda sınırları zorlayan Huawei, yeni telefonu Huawei Pura 70 Ultra ile de bu geleneğini sürdürüyor.

Kısa bir süre önce lanse edilen ve tanıtımının üzerinden çok geçmeden Türkiye’de de duyurusu gerçekleşen telefon sahip olduğu kamera özellikleriyle piyasada satın alabileceğiniz en iyi kameralı akıllı telefon olarak karşımıza çıkıyor. 1 inçlik ana kamerasıyla mobil fotoğrafçılıkta yeni bir çağı başlatan Huawei Pura 70 Ultra, sağlam gövde tasarımı, Huawei X-True OLED ekranı, uzun pil ömrü ve hızlı şarj yetenekleriyle de bir amiral gemisi akıllı telefondan çok daha fazlasını vadediyor.

Huawei Pura 70 Ultra

HUAWEI PURA 70 ULTRA TASARIM

İlk kez İstanbul’da gerçekleşen bir basın etkinliğinde tanıştığımız Huawei Pura 70 Ultra başarılı tasarım anlayışıyla bizi etkilemeyi başarmıştı. Türkiye’de kahverengi, yeşil ve siyah renk seçeneklerinin satışta olduğu telefonun üç farklı rengi de etkileyici bir görünüme sahip. Üç renk seçeneğinin de arka yüzeyi yıldız desenine ve kabartmalı bir dokuya sahip.

Telefonun premium görünmesine katkı sağlayan bu ince dokunuş telefonu piyasadaki modellerden ayrılmasını sağlıyor. XMAGE etiketiyle bezenmiş yeni fütüristik sembol tasarımı da telefona ayrı bir hava katıyor.

Silikon polimer malzemeden üretilen bu arka tasarıma gövdede alüminyum malzeme eşlik ediyor. Çoğu üst düzey telefon modelinde kullanılan alüminyum malzeme telefonun hem dayanıklı olmasını hem de şık görünmesini sağlıyor. Alüminyum malzemeyle birlikte telefonun ön tarafında Kristal Zırh Kunlun Glass malzemesi kullanılıyor. Bu malzeme telefonu hem düşmelere hem de çizilmelere karşı koruyor. Huawei’nin belirttiğine göre çizilmeye karşı dayanıklılık yüzde 300, düşmeye karşı dayanıklılık için yüzde 100 arttırılmış durumda.

Telefonun sol tarafında herhangi bir tuş ve bağlantı yer almazken, telefonun ses ve güç tuşları yer alıyor. Üst tarafında bir tuşun bulunmadığı telefonun alt kısmında SIM kart yuvası, hoparlör ızgarası ve USB-C bağlantı noktası var. Telefon stereo destekli hoparlörleriyle hem güçlü hem de kaliteli bir ses performansı sunuyor. Cihaz aynı zamanda IP68 sertifikasına da sahip. Bu sertifika sayesinde telefon suya karşı koruma sağlıyor. Telefon 2 metre su altında 30 dakika boyunca çalışabiliyor.

Huawei

HUAWEI PURA 70 ULTRA PERFORMANS

Telefonun kalbinde Huawei tarafından geliştirilen 7 nm Kirin 9010 işlemcisi yer alıyor. Telefon sahip olduğu güçlü işlemciyle çok iyi bir performans gösteriyor. Performana ihtiyaç duyulan uygulamalarda ve oyunlarda akıcı bir deneyim elde ettiğimiz telefon gerçekten iyi bir işe imza atıyor.

Cihazın performanslı çalışmasında 16 GB RAM‘in de etkisi büyük. Yüksek RAM değeri sayesinde sekmeler arasındaki geçişlerde de hızlı bir performans sunan telefonu Geekbench 6 uygulamasında test ettik. Telefon uygulamanın tek çekirdek performansından 1.336 puan, çok çekirdek performansından 4.090 puan aldı. Pura 70 Ultra’da Asphalt 9: Legends, Call of Duty Mobile ve PUBG Mobile gibi popüler oyunları da akıcı bir şekilde oynadık.

Telefonun fark yaratan noktalarından biri de harikulade performans sunan ekranı. 1 milyar renk gösterebilen 6,8 inçlik OLED ekran canlı ve parlak bir ekran deneyimi sunuyor. Telefonun ekranı güneş ışığı altında rahat bir görülebilirlik için 2.500 nit parlaklığa ulaşıyor. Ekranda aynı zamanda 120 Hz yenileme özelliği de bulunuyor. Adaptif yenileme hızına sahip olan telefonun ekranı her zaman 120 Hz’e çıkmıyor. İhtiyaç duyulan durumlarda 120 Hz yenileme hızına ulaşabilen telefon bu sayede pil ömrüne katkıda bulunuyor. Yeri gelmişken telefonun sunduğu pil performansına da değinelim. Pil kapasitesi 5.200 mAh olan telefon standart bir kullanımda 1 günü aşan bir pil performansı sunuyor. Yoğun kullanımda 1 güne varan bir pil ömrü performansı vadeden telefon hızlı şarj özelliğiyle de fark yaratıyor. Telefonun kutu içeriğinden 100 watt‘lık bir adaptör de çıkıyor. Bu adaptörde hem USB-C hem de USB-A bağlantı noktası yer alıyor. Kullanıcılar bu adaptörle iki farklı mobil cihazını aynı anda hızlı bir şekilde şarj edebiliyor.

Telefonun pili 100 watt’lık adaptörle 15 dakikada yaklaşık yüzde 60 şarj seviyesine ve 30 dakikada yüzde 90 şarj seviyesine ulaşıyor. Telefonun pili 48 dakikada yüzde 100 şarj oluyor.

Telefon kablolu tarafta sunduğu hızlı şarj özelliğini kablosuz tarafta da iddialı bir şekilde sürdürüyor. Huawei Pura 70 Ultra, 80 watt kablosuz şarj özelliğine de destek veriyor. 20 watt ters kablosuz ve 18 watt ters kablolu şarj da telefonun sunduğu hızlı şarj çözümleri arasında karşımıza çıkıyor.

Huawei Pura 70 Ultra

HUAWEI PURA 70 ULTRA İLE MOBİL FOTOĞRAFÇILIKTA YENİ DÖNEM

Her yeni amiral gemisi akıllı telefonunda kamera performansıyla sınırları zorlayan Huawei, Pura 70 Ultra modelinde de mobil fotoğrafçılıkta yeni bir dönemi başlatıyor. Dünyaca ünlü DxoMark tarafından dünyanın en iyi kameralı telefonu olduğu belirtilen Pura 70 Ulta, şu anda piyasada satın alabileceğiniz en iyi kameraya sahip telefon. Pura 70 Ultra, her türlü çekim koşulunda çok üst düzey bir performans sergiliyor. DSLR fotoğraf makinelerinde yaşadığımız deneyimle benzer bir performans elde ettiğimiz telefon dış mekanda, iç mekanda ve düşük ışıkta çektiğimiz tüm fotoğraflarda dört dörtlük bir performans sergiledi.

Her türlü aydınlatma koşulunda çok başarılı bir performans gösteren telefon pozlama ve renk konusunda da çok iyi işe imza atıyor. Otomatik netleme konusunda da bizim beklentimizi fazlasıyla karşılayan telefon 3.5 kat optik ve 100 kat dijital yakınlaştırma yapabiliyor. Farklı yakınlaştırma aralıklarında çektiğimiz fotoğraflarda üst düzey bir deneyim elde ettiğimiz telefon yakınlaştırma deneyiminde de sınıfının en iyisi. 35 kat makro yakınlaştırma ile, 5 santimetreye kadar dikkat çekici fotoğraflar çekmek mümkün. Çektiğimiz makro fotoğraflarda da keskin ve detaylı fotoğraflar üreten ana kamera 50 megapiksel çözünürlüğünde. Sensör tabanlı optik görüntü sabitleme özelliğiyle gelen Ultra Işık Alan Teleskobik Kamera, f/1.6-4.0 diyafram aralığına sahip. 2024 yılında satılan çoğu üst düzey telefonda ufak kamera sensörleri tercih edilirken Pura 70 Ultra’da 1 inç boyutunda bir kamera sensörü yer alıyor.

HUAWEI PURA 70 ULTRA İLE ÇEKTİĞİMİZ ÖRNEK FOTOĞRAFLAR

Daha büyük bir kamera sensörü sayesinde kameraya daha fazla ışık giriyor ve daha fazla ışık ise çok daha kaliteli fotoğraflar çekilmesine imkan tanıyor. Ana kameranın fark yaratan noktalarından biri de ileri geri hareket edebilmesi. Her kamera açılışına mekanik bir ses eşlik ediyor. Huawei sıra dışı olan bu kameranın 300 bin kez ileri geri yönde başarılı bir şekilde hareket ettiğini belirtiyor. Telefonda yer alan kamera ve Huawei XD hareket motoru ile saatte 300 kilometre hızla hareket eden nesneler net bir şekilde çekilebiliyor.  Portre fotoğrafçılık konusunda da çok başarılı olan Pura 70 Ultra’da 50 megapiksel ana kamerayla birlikte 50 megapiksel çözünürlüklü Ultra Işık Alan Makro Telefoto Kamera kullanılıyor.  F/2.1 diyaframlı telefoto kamerayla uzaktaki nesneleri net bir şekilde fotoğraflamak mümkün. Odak uzaklığı 90 mm olan kamerayla iyi aydınlatılmış koşullar haricinde düşük ışıkta da çok başarılı sonuçlar elde ediliyor. Cihazın telefoto kamerası 3.5 kat optik yakınlaştırmaya imkan tanıyor. Ana kamerada olduğu gibi telefoto makro kamerada da optik görüntü sabitleme sistemi yer alıyor. Optik görüntü sabitleme sistemi düşük ışıkta ve hareketli çekimlerde sarsıntıyı azaltarak kaliteli çekimler yapılmasına olanak tanıyor. 200 kat yakınlaştırma aralığı ve XD Fusion Pro motoru ile daha fazlasını yakalamanız mümkün.

Telefon dijtal yakınlaştırmada 100 kat yakınlaştırmayı kullanıcılara sunuyor. Piyasada satılan çoğu üst düzey amiral gemisi akıllı telefonun ultra geniş açı kamerası 12 megapiksel çözünürlüğünde iken Pura 70 Ultra 40 megapiksellik bir ultra geniş açı kamerayla geliyor

Rakiplerine kıyasla çok daha yüksek çözünürlüklü ultra geniş açı kamerayı bünyesinde barındıran model detay oranı yüksek karelerin çıkmasına yardımcı oluyor. Çektiğimiz portre fotoğraflarında da çok başarılı sonuçlar elde ettiğimiz telefon video tarafından da çok iyi performans gösteriyor. 4K video kaydına imkan tanıyan telefon hem optik görüntü hem de elektronik sabitleme sistemlerinden destek alıyor. Bu sayede sarsıntısı azaltılmış videolara olanak tanıyan telefon profesyonel düzeyde çekimlerin yapılmasını mümkün kılıyor. Ön tarafında 13 megapiksellik bir kameranın bulunduğu telefon ön kamerasıyla da bizden tam not aldı.

Huawei

HUAWEI APP GALLERY

Telefon EMUI 14.2 işletim sistemi yüklü geliyor. Cihaza Google uygulamaları doğrudan Huawei’nin uygulama mağazası AppGallery üzerinden yüklenebiliyor. Yeni telefonda sanal cihaz kurulumu gerekmiyor ve Google uygulamaları doğrudan telefon üzerinde çalışıyor. Google Play’e doğrudan AppGallery üzerinden aratılarak ulaşılabiliyor ve istenen her uygulama yüklenebiliyor. Popüler mesajlaşma uygulamlarından olan WhatsApp Messenger doğrudan Google Drive üzerine yedeklenebiliyor. Google, YouTube, YouTube Music, YouTube Kids, Google Calendar, Google Meet, Gmail, Facebook, Instagram, Spotify ve daha bir çok uygulama AppGallery üzerinden indirilebiliyor.

Bunlar haricindeki diğer tüm uygulamalar istenirse AppGallery üzerinden Google Play araması yapılarak, doğrudan Google Play üzerinden cihaza indirilip kullanılabiliyor. Bu aşamada GBox yüklenmesi istenebiliyor ancak GBox da artık farklı çalışıyor. Herhangi bir üçüncü taraf buluta veri gönderilmesine gerek kalmadan doğrudan ve sadece cihaz üzerinde çalıştığı gibi, yüklenen uygulamalar GBox içine değil, doğrudan telefona yükleniyor.

Özetleyecek olursak Huawei Pura 70 Ultra bu yıl satın alabileceğiniz en başarılı amiral gemisi telefonlardan biri. Sahip olduğu kameralarıyla DSLR fotoğraf makinelerini aratmayan telefon hem fotoğraf hem de video kalitesiyle dört dörtlük bir performans sergiliyor. Kaliteli tasarımı, çok iyi performans gösteren OLED ekranı ve hızlı şarj yetenekleriyle beğenimizi kazanan telefona kesinlikle göz atmalısınız.

ÖN SİPARİŞE ÖZEL İNDİRİM VE HEDİYE FIRSATLARI

Bu arada Huawei Pura 70 ailesinden Pura 70, Pura 70 Pro veya Pura 70 Ultra modellerinden birini satın almayı planlıyorsanız Huawei ön siparişe özel indirim ve hediye fırsatı da sunuyor. 41.999 TL’lik fiyat etiketine sahip olan Pura 70 ön satışa özel 39.999 TL‘ye, 54.999 TL‘lik fiyata sahip olan Pura 70 Pro 49.999 TL‘ye, 74.999 TLlik fiyat etiketine sahip olan Pura 70 Ultra ise 69.999 TL‘ye satın alınabiliyor. Pura 70 veya Pura 70 Pro modellerinden birini satın alan kişilere bununla birlikte 6.499 TL‘lik FreeBuds 3 Pro hediye ediliyor. 2.000 TL‘lik kupon ve Watch Fit Mini kazanma fırsatları da kullanıcılara sunuluyor. Pura 70 Ultra’yı tercih eden kullanıcılar ise 6.499 TL’lik FreeBuds 3 Pro hediyesiyle birlikte 3.000 TL‘lik kupon fırsatından yararlanabiliyor. Kampanya kapsamında Watch Fit Mini kazanma fırsatı da yer alıyor. Kullanıcılar tüm bunların yanında Akbank ile 3 ay alışveriş kredisi fırsatıyla da üç modeli satın alabiliyor.

İNDİRİM KODLARI

APURA70ULTRAPR – 3.000 TL (Pura 70 Ultra)

APURA70PR – 2.000 TL (Pura 70 ve Pura 70 Pro)

HUAWEI PURA 70 ULTRA DETAYLAR

Huawei Pura 70 Ultra
HUAWEI X-True ekran
2.500 nit parlaklığa ulaşabilen OLED ekran 120 Hz yenileme hızına sahip


1 inçlik kamera sensörü
Telefondaki 1 inçlik kamera detaylı fotoğraflar çekebiliyor

Huawei Pura 70 Ultra
İnteraktif temalar
Ana ekranınıza popüler çıkartmalar ve eğlenceli emojiler ekleyebilirsiniz


Ultra hızlı anlık çekim
Saatte 300 km hızla hareket eden cisimleri net bir şekilde çekebilirsiniz

Huawei Pura 70 Ultra

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim sistemi
EMUI 14.2
İşlemci
Kirin 9010 (7 nm)

RAM
16 GB

Depolama
512 GB

Ekran
2.844 x 1260 piksel çözünürlüklü 6,8 inç LTPO OLED, 120 Hz, 2.500 nit parlaklık

Arka kamera
50 MP, f/1.6-4.0, 23mm (wide), 1.0 inç sensör, PDAF, Lazer otofokus, sensor tabanlı OIS, ileri geri hareket edebilen lens
50 MP, f/2.1, 90mm (telefoto), PDAF (5cm – ∞), OIS, 3.5x optik zoom
40 MP, f/2.2, 13mm (ultra geniş açı), AF

Ön kamera
13 MP, f/2.4, (ultra geniş açı), AF

Bağlantılar
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Bluetooth 5.2, USB-C

Pil
5.200 mAh
100 watt kablosuz şarj
80 watt kablosuz şarj
20 watt ters kablosuz şarj

Renk seçenekleri
Yeşil,Kahverengi,Siyah

Boyutlar
162.6 x 75.1 x 8.4

Ağırlık
226 gram

Detaylı bilgi ve satın alma seçenekleri için
Huawei Türkiye