reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei, yeni Kirin PC işlemcisi ile Apple M2 seviyesinde performans sunabilir

Huawei, ortaya atılan son iddialara göre yeni Kirin PC işlemcisi ile M2 seviyesinde bir performans ortaya koyabilir.

ABD ambargosu altındaki Çinli dev Huawei, bir süredir “Kirin PC Chip” olarak geçen yeni bir PC işlemcisi ile gündeme geliyor. Taishan v130 mimarisi ve 2,5 GHz saat hızında 8 çekirdekli bir CPU kurulumuna sahip olduğu iddia edilen bu işlemci, aktarıldığı kadarıyla “Ma Liang 920” olarak geçen 10 çekirdekli bir GPU üzerine kuruluyor. Bu kombinasyonda Apple M2 (Burada bazıları M3 seviyesi performans iddiasını da ortaya atıyor) ya da Intel Core i7-13700H seviyesinde bir performans ortaya koyacağı söylenen işlemci, bir kaynağın iddiasına göre mayıs ya da haziran ayında resmi olarak lanse edilip bir Huawei dizüstünde (Qingyun serisi) karşımıza çıkarılabilir. Bundan önce Huawei Kirin 9010 işlemci modelinin 7nm N+2 temelli olduğunun bulunması ses getirmişti. Huawei eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz hafta Pura 70 serisini görücüye çıkardı. Pura 70 serisi spesifik olarak Pura 70, Pura 70 Pro, Pura 70 Pro+ ve Pura 70 Ultra modellerinden oluşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üst seviyede P Serisinin yerine artık Pura’yı kullanacak Huawei, yeni telefonlar ile beraber Huawei Kirin 9010 işlemcisini de tanıttı. Bu işlemci 2.30GHz hızında çalışan iki büyük çekirdek, 2.18GHz hızında çalışan altı orta seviye çekirdek ve 1.55GHz hızında çalışan dört küçük çekirdekten oluşuyor. Maleoon 910 GPU ile donatılan işlemci, bir iddiaya göre iki jenerasyon eski Snapdragon 8 Gen 1 ile benzer bir performans ortaya koyuyor. İşlemciyi şimdi gündeme getiren ise bulunan üretim süreci oldu. Kirin 9010 yapılan teknik incelemeye göre SMIC’in 7 nm üretim sürecinin geliştirilmiş versiyonu olan 7 nm N+2’yi temel alıyor. Karşılaştırmak adına mobilde birçok firma şu an 3 nm üretim sürecinden çıkan güçlü ve verimli yeni nesil işlemcileri kullanıyor.

Bu işlemci özelinde geçtiğimiz ay içinde bir açıklama yapan ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, ABD’nin elinde Huawei’den ya da genel olarak Çin’den çok daha gelişmiş işlemciler olduğunu söylemişti: “Huawei’nin yeni 5G destekli işlemcisi, Amerika Birleşik Devletleri’nde sahip olduklarımızın çok gerisinde geride yer alıyor. Dünyadaki en sofistike yarı iletkenleri / işlemcileri / çipleri bizde. Çin’de yok.” Huawei biliyorsunuz ABD’nin ambargosu nedeniyle ABD’li Qualcomm’un yeni nesil 5G destekli mobil işlemcilerini uzun yıllardır telefonlarında kullanamıyor.

Huawei haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER