reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla, Şanghay’da yeni bir “Megafabrika” kuruyor

Elektrikli otomobil pazarının en büyük isimlerinden Tesla, Şanghay’da resmi olarak yeni bir “Megafabrika” daha kuruyor.

Çin’deki yeni “Megafabrika” için yapılan açıklamada, “Giga Shanghai ile birlikte dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırmaya yardımcı olacak” diyen Tesla, temelini attığı fabrikayı 2025 yılının ilk çeyreğinde seri üretime başlayacak hale getirmeyi hedefliyor. Bu fabrikada firmanın otomobil değil spesifik olarak “Megapack” adı verilen devasa batarya sistemlerinden üreteceği açıklanıyor (Mevcut hedef yıllık 10 bin ünite ve bu konuda ilk defa ABD dışına çıkılıyor), şirketin şu an Dünya’nın farklı yerlerinde yer alan çok sayıda batarya çiftliği bulunuyor. Bunlarla binlerce insanın yaşadığı şehirlere güç veren şirket, Çin’e olan yatırımını artırıyor çünkü bu sayede daha hızlı ve çoğu zaman ucuza üretim yapabiliyor. Firma bundan önce bir Steam haberiyle gündeme gelmişti. Eğer bilmiyorsanız yeni jenerasyon birçok Tesla aracın içinde Steam üzerinden oyun oynanabiliyor. Bu araçların içinde çok güçlü bir AMD imzalı bilgisayar sistemi yer alıyor, böylelikle park halinde birçok oyun direkt olarak aracın ekranında açılarak keyifli zaman geçirilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diğer üreticilerin sunamadığı bu imkan geçtiğimiz günlerde kötü bir gelişme ile gündeme geldi, firmanın yeni Model S ve Model X’lerden Steam oyun desteğini kaldırmaya başladığı aktarıldı. Şimdilik mevcut kullanıcılar için bir sorun bulunmuyor gibi görünüyor ancak yeni dönemde Steam macerası sona eriyor. Bunun arkasında tam olarak ne olduğu henüz bilinmiyor, bu altyapının yüksek ihtimalle çok az kullanılıyor ve gereksiz bir maliyet yaratıyor.

Tesla son dönemde çok sayıda büyük işten çıkarmayla da gündeme geldi. Buna ek olarak firmadan çok sayıda üst düzey yönetici de ayrıldı. Kendi içinde büyük bir yeniden yapılanmaya giren firmadan en son 9 yıllık çalışan Paril Jain’in ayrıldığı duyuruldu. Şirketin yapay zeka konusundaki (Özellikle otomatik pilot tarafında çalışmış) en önemli isimlerinden olan Jain, yapılan açıklamaya göre Tesla’dan, Twitch ve Cruise’un kurucu ortağı Kyle Vogt tarafından hayata geçirilen ve robotlara odaklanan bir girişim olan The Bot Company’nin kurucu ortaklarından birisi olmak üzere ayrıldı.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı

İLGİLİ HABERLER