reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk 3D göğüs kafesi implantı gerçekleştirildi [Video]

3D baskı teknolojisi sağlık alanında harikalar yaratmaya devam ediyor. Son olarak dünyanın ilk 3D baskı göğüs kafesi implantı gerçekleşti.

54 yaşındaki İspanyol hastanın göğüs kemiği ve kaburgalarının bir kısmının kanser yüzünden ağır şekilde hasar görmesi, 3D baskı teknolojisini devreye soktu. Hastanın anatomik yapısına özel olarak hazırlanan üç boyutlu göğüs kafesi modeli titanyum malzemeden üretildi. Yüksek çözünürlüklü üç boyutlu bilgisayarlı tomografi aracılığıyla hastanın göğsünün görüntülerini alan cerrahlar, hangi bölgelerin değiştirilmesi gerektiğine karar verdikten sonra Anatomics şirketinin yardımıyla tasarımı hazırladı. Titanyum implantlar ilk kez olmuyor ancak bu olayı özel kılan bu implantın hastanın anatomisine birebir uyacak şekilde hazırlanmış olması ve 3D yazıcı aracılığıyla üretilmesi. Hastanın 12 günlük bir iyileşme sürecinin ardından taburcu edildiğini de belirtelim.

rib
Son tüketicilerin kullandığı MakerBot gibi yazıcılar her ne kadar yüksek seviye işler çıkarsa da bu tarz bir işlem için çok daha profesyonel bir makine gerekiyor. Anatomics 1,3 milyon dolar değerinde elektron ışınlı Arcam 3D yazıcı kullanıyor.