reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’de 3D baskı ile deniz kaplumbağasına çene implantı gerçekleştirildi [Video]

3D yazıcılar aksesuar ve parça üretimi dışında biyolojik konularda da karşımıza çıkmaya devam ediyor. 3D yazıcılarla üretilen protezler bu kez bir deniz kaplumbağasının hayatını kurtarıyor.

turtle
Dünya üzerinde yedi çeşit deniz kaplumbağası bulunuyor ve bunlardan dördü nesli tükenmek üzere olan canlılar arasında. Caretta caretta’lar da nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarından biri. Caretta caretta’ların yumurtalarını bıraktığı kıyılar ise ne yazık ki insanların neden olduğu çevre kirliliği yüzünden canlılara dönüşü olmayan zararlar veriyor.

turtle2
Pamukkale Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, AKUT3 ismini verdikleri caretta caretta bulunduğunda çenesinin bir kısmının tehlikeli bir şekilde parçalandığını belirtiyor. Üniversitenin araştırma bölümü 3D yazıcı aracılığıyla deniz kaplumbağasına titanyun çene implantı yaparak, hayvanın yeniden normal bir şekilde beslenebilmesini amaçlıyor. Tedavi süreci hala devam eden kaplumbağanın titanyum protezi medikal 3D baskı alanında çalışan BTech Innovation tarafından hazırlandı.