reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli gezi gemisi
elektrikli gezi gemisi
elektrikli gezi gemisi
elektrikli gezi gemisi
elektrikli gezi gemisi

Dünyanın ilk elektrikle yol alan gezi gemisi

Elektrikli gelecek tahmin edilenden çok daha hızlı ilerliyor. İşte bu konuda bir gelişme daha yaşandı. Dünyanın ilk elektrikle yol alan gezi gemisi tarih yazdı.

Elektrikli otomobillerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Ulaşım dünyasını temiz hale getiren bu araçlar, özellikle yeni neslin ilgisini oldukça çekiyor. Ancak süreç sadece elektrikli otomobiller etrafında dönmeyecek. Firmalar hali hazırda elektrikli motosiklet ve hatta elektrikli uçak dönemini dahi başlatmış durumda. Bu durum elbette deniz taşımacılığını da etkiliyor. Firmalar elektrikli gemiler / tekneler geliştiriyor ve temiz geleceği burada da kuruyor. İşte bunlardan birisi de Norveç merkezli Hurtigruten imzalı MS Roald Amundsen gezi gemisi. Bu gemi tamamen elektrikli değil. Hibrit bir yapısı bulunan yani dizel motorlara da sahip olan gemi, kısa süre önce dünyada bir ilke imza attı ve dizel motorlarını kapatarak sadece elektrik ile yol aldı. Birçok benzerinden daha ufak olan geminin, bu elektrik altyapısını şehirlere yakın limanlarda kullanacağı ve böylece karbon emisyonu yüzde 20 oranında azaltacağı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın ilk elektrikle yol alan gezi gemisi temiz gelecek için önemli bir adım attı

Yaşadığımız gezegen bizim yüzümüzden ölüyor. Küresel ısınma nedeniyle olabilecek her alanda Dünya’ya yardımcı olmamız gerekiyor. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Dünya bırakmak için de elektrik kullanıma ağırlık vermemiz gerekiyor. Artık fosil yakıtlar ile çevrenin kirletilmesine bir dur denilmesi gerekiyor. Bunun için atılan somut adımların olması oldukça sevindiriyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin yarış serisi