reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk elektrikli Ferrarisi [Video]

Ferrari ve elektrik motoru… Art arda okuyunca bile tuhaf gelen ikili sonunda buluştu. Electric GT ekibi dünyanın ilk tamamen elektrikli Ferrari’sini geliştirdi.

Şu sıralar elektrikli otomobil deyince akla Tesla gelse de BMW ve Porsche gibi performans canavarı otomobilleriyle tanıdığımız üreticiler bile artık bu çevre dostu motor teknolojisini benimsemiş durumda. Ayrıca daha önce defalarca şahit olduğumuz üzere elektrik demek kesinlikle “yavaş” demek değil. Nitekim artık “elektrikli süperspor” diye bir kavram da var. İşte bu son modanın en yeni üyesi bizzat Ferrari tarafından üretilmese de 1978 Ferrari 308 GTS modelinin ta kendisi.


Yanan bir 308 GTS modelini alan Electric GT ekibi, ölmeye yüz tutmuş otomobili yeniden hayata döndürürken işi makyajla sınırlamadı, aynı zamanda yeni bir kalp bahşetti. Klasik otomobilin V8 motoru, her biri 28.5 kWh kapasiteli olmak üzere üç adet pırıl pırıl elektrik motoruyla değiştirildi. 308 GTS bypass edildikten sonra 450 Nm tork ve benzinliler için 415 beygir gücüne tekabül eden 275 elektrik motor beygir gücüne ulaştı.

Peki ya sonuç? Dünyanın en sessiz Ferrarisi. Bizim kulaklarımız hala alışamadı. Bakalım siz neler hissedeceksiniz.

VİDEO