reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk robot avukatı ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyor [Video]

Yakın gelecekte resmi işler için komşunuzun avukat çocuğuna ya da avukatlık okuyan arkadaşlarınıza ücretsiz danışman muamelesi yapmanıza gerek kalmayacak. Çünkü ücretsiz hukuk danışmanınız artık robotlar olacak.

İki yıl önce Joshua Browder tarafından geliştirilen, New Yok ve Londra’daki kullanıcılara park cezalarına itiraz edebilmeleri için danışmanlık sağlayan chatbot artık İngiltere’de 50 şehirde çalışabiliyor. Geçtiğimiz yılın haziran ayında 160 bin park cezasına başarılı bir şekilde itiraz eden DoNotPay‘in başarı oranı ise yüzde 64. Artık yeni yeteneklere de sahip olan DoNotPay, Amerika, İngiltere ve Kanada’ya sığınma talebinde bulunacaklara da yardımcı oluyor.

DoNotPay’in çalışma prensipleri ise oldukça basit. Probleminizi arama çubuğuna yazdıktan sonra chatbot sizi yönlendiriyor ve çeşitli seçenekler sunuyor. Söz konusu yapay zeka doğum izni, ev sahibine itiraz, sigorta tazminat talebi ve taciz gibi konularda dilekçe yazımı ve form doldurumu için yardımcı olabiliyor. Dünyanın ilk robot avukatı olarak tanımlanan DoNotPay’in zaman içinde farklı ülkelerde de hizmete sunulması bekleniyor. Ücretsiz avukatlık hizmeti sunan servise buradan ulaşabilir; sistemin çalışma prensiplerini ise haberin üstündeki videodan izleyebilirsiniz. Ne yazık ki Türkiye için geçerli bir hizmet sağlayamadığını belirtelim.