reklamı kapat

POPÜLER

Amerikadaki hukuk öğrencilerine Touch Bar’lı MacBook Pro yasağı

Apple ekim ayında uzun zamandır merakla beklenen yeni MacBook Pro‘yu duyurmuş ve bu cihaz dokunmatik panelin yarattığı farkla öne çıkmayı başarmıştı. Farklı amaçlar için kullanılabilen Touch Bar her ne kadar kullanıcılardan ilgi görse de, yasal bir engele takıldı.

Advertisement

Bildiğiniz gibi teknolojinin geldiği noktayla birlikte kişisel bilgisayarlarımız bize birçok yerde eşlik ediyor. Bunlar arasında bilgisayar kullanımının uygun kabul edildiği sınavlar da yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki baro sınavları da hukuk öğrencilerinin yanlarında bilgisayarlarını getirmelerine müsade ediyor. Ancak bu seneki baro sınavında MacBook Pro engeli ortaya çıktı. Sınav öncesinde yapılan resmi duyuruda katılımcılardan yeni MacBook Pro’larındaki Touch Bar’ı etkisiz hale getirmeleri istendi. Touch Bar’ın kullanıcıların işini kolaylaştırmak için kullandığı tahmin sistemi sebebiyle sınavın bütünlüğünü tehlikeye attığı dile getirildi. Şubat ayında gerçekleşecek baro sınavına yeni MacBook Pro ile katılanlar ekstra güvenlik önemlerine tabi tutulacak. Bazı eyaletlerde sınav yerinde bilgisayar işlerinden anlayan çalışanların hazır bulunacağı ve Touch Bar’ı etkisiz hale getirildiğinden emin olunacağı dile getiriliyor.

Tabii bu uygulamalar Amerika’da eyaletler arasında farklılık gösteriyor. Örneğin New York ve Colorado bu tarz önemler almak yerine, Touch Bar kullanımı direkt olarak yasaklamayı tercih etti. Touch Bar’lı MacBook Pro kullananları cevapları el yazısıyla teslim etmeleri gerekecek.