reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk Tizen işletim sistemli akıllı telefonu: Samsung Z

Samsung, Tizen işletim sistemi ilk akıllı telefonu  Z’yi sessiz sedasız duyurdu. Fotoğraf makinesi ve akıllı saatinin ardından Z modeliyle birlikte akıllı telefonunda da Tizen’i kullanmaya başlayan Samsung, yeni telefonunu üst segment (premium) olarak değerlendirse de donanım açısından bunun böyle olmadığını teknik detayları paylaştığımızda anlayacaksınız.

Yarın San Francisco’da gerçekleşecek Tizen Geliştirici Konferansı’nda sergilenecek telefonda hızlı ve gelişmiş bellek yönetimi ile optimum performans sunan Tizen işletim sistemi kullanılıyor. Hızlı başlangıç, çoklu görev yetenekleri, 2D/3D grafik özellikleri, yumuşak kaydırma ve gelişmiş işleme performansıyla birlikte gelen telefonda Galaxy S5’te yer alan parmak izi sensörü ve kalp ritmi sensörü yer alıyor. Bu sayede güvenirlirliği ön planda tutan Samsung Z’nin teknik detaylarına baktığımızda 2,3 GHz hızında çalışan dört çekirdekli bir işlemci, 2 GB RAM ve 16 GB dahili hafıza karşımıza çıkıyor. MicroSD kart desteği ile depolama alanını artırmaya izin veren Samsung Z’de 1280×720 piksel çözünürlüklü 4,8 inç Super AMOLED ekran bulunuyor.

Bu ekranın günümüzde kullanılan Full HD çözünürlüklü telefon ekranları karşısında yetersiz kaldığını söyleyelim. 8 megapiksel arka, 2,1 megapiksel ön kameranın da yer aldığı telefon, Cat 4 LTE, Wi-Fi 802.11a/b/g/n, MIMO, Bluetooth 4.0, kızılötesi, NFC  gibi bağlantı seçeneklerine sahip. S Health, Ultra Güç Tasarrufu modu ve download boaster’a da destek veren telefonun Android uygulamalarını çalıştıramadığının altını çizelim. 138,2 x 69,8 x 8,5 mm boyutlarında ve 136 gram ağırlığında olan Samsung Z, 2600 mAh kapasiteli bir pilden güç alıyor. Bu yılın üçüncü çeyreğinde ilk etapta Rusya’da satışa sunulacak telefonun ilerleyen dönemde diğer pazarlarda da satışa sunulması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER