reklamı kapat

POPÜLER

Dünyayı değiştirecek robotlarda bugün: Method-1 [Video]

Robot teknolojileri üzerine çalışmalar geliştiren Korea Future Technology ile dünyaca ünlü filmlerin robot tasarımcısı bir araya gelirse ne olur?

Gelecekte insan hayatına doğrudan etki edecek olan robotların günümüzde gelişimine son sürat devam ediyor. Beyaz perdede karşımıza çıkan kimi robot filmlerindeki robotlar, dünyamızı ele geçirirken kimileri madalyonun tam tersini gerçekleştiriyor. Peki o malum soruyu bir de biz soralım; Robotların insan hayatına girmesi olumlu mu olumsuz mu etki yaratacak?

method14
Bu haberimizde sizlerle paylaşacağımız robot için gönül rahatlığıyla olumlu şeylerin yaşanacağını söyleyebiliriz. Terminator, Robocop, Transformers, Starcraft ve World of Warcraft gibi milyonlarca izleyiciye erişmiş filmlerde yer alan robot ve karakterlerin tasarım sürecinde önemli katkısı olan Vitaly Bulgarov, kamera arkasının gizli kahramanları arasında yer alıyor. Kore merkezli teknoloji firmasının da vesilesiyle sinemada yarattığı karakterlerle başarılı işler ortaya koyan Bulgarov’un tasarladığı robotları artık gerçek hayatta da görme imkanına sahip olacağız. Korea Future Technology şirketiyle ortak bir projede buluşan Bulgarov, ekiple birlikte yaklaşık 4 metre boyunda bir robotu meydana getirmeyi başardı. Pasifik Savaşı (Pacific Rim) filminde pilotlar tarafından kullanılan robotlara benzer yapıda karşımıza çıkan Method-1 isimli robot şu anda kısıtlı olsa da hareket edebilme yeteneğine sahip. Robotun kısa vadede endüstriyel amaçlı görevlerde kullanılacağının bilgisini veren Bulgarov, yakın zamanda nükleer felaketin yaşandığı Fukuşima‘nın düzenleme çalışmalarında da Method-1’in kullanılmasının planlandığını belirtti. Vitaly Bulgarov’un tüm çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.

VİDEO

https://youtu.be/Re6P7WP2N5w