reklamı kapat

POPÜLER

Birleşmiş Milletler’e çağrı: “Katil robotlar üretilmeden engellensin”

Robot teknolojisi yükselmeye devam ederken, bir silah olarak kullanılan robotların konu alındığı distopik bilim kurgu filmlerinin de gerçekleşme ihtimali hızla artıyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü ise filmler gerçeğe dönüşmeden önlem almanın peşinde.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Harvard Hukuk Fakültesi, geçtiğimiz hafta sonu “katil robot” olarak tanımlanan tam otonom robotların engellenmesi için Birleşmiş Milletler‘e 38 sayfalık bir rapor sundu. Bahsi geçen katil robotlar herhangi anlamlı bir insan hamlesi olmadan kendi kendilerine hedeflerine ateş açabilen sistemlerden oluşuyor.

Henüz üretilmemiş olan bu tam otonom robotların, geliştirilmeden engellenmesi gerektiğini bildiren İnsan Hakları İzleme Örgütü durumun ciddi etik ve kanuni sorunlar oluşturduğunun altını çiziyor. Hızla gelişen teknoloji ve aynı hızla ilerleyen robot teknolojisinin yakın gelecekte kendini tam otonom robotlarla göstermesi halinde mevcut kanun ve yasaların robotların illegal davranışları karşısında açıklar içerdiğinin de altı çiziliyor. Nihai karar olarak ise katil robotların uluslararası alanda engellenmesi gerektiği savunuluyor. Birleşmiş Millet’ler Cenevre’de bugün başlayacak olan bir haftalık toplantıda otonom silah sistemlerini tartışacak.