reklamı kapat

POPÜLER

Çinli kargo şirketinin robot çalışanlarını iş başında izleyin [Video]

Otonom robot sistemlerin bir süredir iş gücünün önemli bir bölümünü oluşturduğuna/oluşturacağına yönelik haberler teknoloji dünyasında yer alıyor. Ancak bunun nasıl olabileceğini uygulamalı olarak görmeye ne dersiniz?

Robot teknolojisinin gelişmesiyle beraber insanları asıl bekleyen tehlike yapay zekanın insanlara savaş açmasından ziyade insan iş gücüne duyulan ihtiyacın dramatik bir şekilde azalması. Nitekim günümüzde de farklı alanlarda otonom robotların kullanımı başlamış durumda. Çinli kargo firması Shentong Express de bu teknolojiyi kullanan firmalardan biri. Dünyanın dört bir yanına ürün gönderimi yapan firmanın çalışanlarının bir kısmı otonom robotlardan oluşuyor.

Verimi artırmak ve tabii ki maliyeti düşürmek adına robotik dağıtım sistemini benimseyen Shentong Express’te kargolanmış ürünler firmada taşıma alanlarına robotlar tarafından götürülüyor. Şöyle ki, firmaya teslim edilen kargolanmış ürünler dev bir yürüyen bant üzerinde ilerlerken, insan işçiler tarafından bu paketler mini robotların sırtına yükleniyor. Bu robotlar da paketleri yerde yer alan kare boşluklardan taşıma noktalarına iletiyor. Robotlar sensörleri sayesinde birbirini görebiliyor ve böylelikle çarpışma, karmaşa gibi sorunlar da önleniyor. Hangi paketin hangi boşluğa bırakılacağı ise kod tarama sistemiyle robotlara iletiliyor.

7/24 çalışabilen robotlar günde 200 bine kadar paket servisinde bulunabiliyor. Gün içinde şarjı azalan robot, otomatik olarak şarj istasyonuna gidiyor ve yeniden çalışabilmek için enerji depoluyor. Şirketin insan iş gücü yerine robotları kullanmasının sonucunda yüzde 70 tasarruf ettiği belirtiliyor.