reklamı kapat

POPÜLER

düşünce yoluyla iletişim

Düşünce yoluyla iletişimin kapılarını aralayan deney

İnsanların kendi arasında düşünce yoluyla iletişim kurabilmesi sanıldığından daha erken gerçekleşebilir. Çünkü yakın zamanda yapılan bir deney, buna dair beslenen umutları yeşertti.

Düşünce yoluyla iletişim için şu anda sadece bir bilim kurgu yapımlarında karşımıza çıkıyor olabilir. Ancak gelecekte bu fantezi gerçek olabilir. Konuyla alakalı yapılan bir deneyde araştırmacılar, üç kişi arasındaki beyin sinyallerinin iletildiği bir ağ örgüsü geliştirdi. Bu sayede denekler, sadece düşünceleri yardımıyla verdikleri komutları kullanarak deneyde kullanılan cihazın kendilerini anlamasını sağlayabildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Düşünce gücü dijital ortamda hareket

Araştırmacıların kurduğu ağ örgüsü elektroensefalogram ve transkranial manyetik stimülasyonun karışımını içeriyor. Bu terimler kulağa yabancı gelse de deneyin bu iki terime dayandırılması beyin dalgalarının kaydedilmesi ve düşüncenin içinde yer alan bilgilerin iletilmesine yarıyor. Ayrıca deneyde sanal blokların görüntülendiği bir ekrana sahip bir de alıcı bulunuyor. Kurulan ağ örgüsü yardımıyla deneye katılan üç kişi ise alıcıya gönderdikleri beyin sinyalleri sayesinde blokların yönleri değiştirebildi. Aynı şekilde alıcı da iki kişiden aynı anda komut alabilirken kimin kendisini kandırıp kandırmadığını bile anlayabilecek kadar zeki. Tıpkı bir Tetris oyununa benzeyen bu deneyden elde edilen sonuçlar, düşünce yoluyla iletişim kurabilmenin adım adım somut bir hale bürünmeye başladığını gösteriyor. Olayın tam olarak “telepatiye” benzemediğini söyleyen araştırmacılar gelecekte iletilen düşüncelerin daha karmaşık komutlar içerebileceğinden oldukça umutlu.

İlginizi çekebilir

Yüz değiştiren gelişmiş yapay zeka