reklamı kapat

POPÜLER

DYO

DYO, Cumhuriyetin 10. yıl filmini yapay zeka ile renklendirdi [İzle]

DYO, Cumhuriyet’in 97. Yıldönümü şerefine, 1933 yapımı siyah beyaz “Türkiye’nin Kalbi Ankara” filmini renklendirdiği film yayınlandı.

DYO, 1933 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. yılı dolayısıyla Atatürk’ün isteği üzerine siyah beyaz çekilen “Türkiye’nin Kalbi Ankara” filminin görüntülerini renklendirdiği harika bir çalışmaya imza attı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü arşivinde yer alan film, DYO tarafından süreli yayın için alınarak yapay zeka teknolojisi ile günümüze uyarlanmış durumda. “İlelebet Cumhuriyet Dyo” sloganı ile genç Cumhuriyet’in 10. yılındaki coşkusunun, 97. yılında da aynı heyecan ve birliktelik ile kutlandığına vurgu yapan film, Cumhuriyet’in birleştirici gücüne dikkat çekiyor.

DYO, filmin renklendirme sürecinin 196 saat sürdüğünü aktarıyor

DYO’nun 1933 yapımı siyah beyaz filmden seçtiği bölümler, özel yapay zekâ teknolojisi kullanılıp 4K 60fps’ye dönüştürülerek renklendirilmiş. Yaratıcılık ve uygulama süreci markanın dijital ajansı Salvo imzası taşıyan projenin yapımının 196 Saat sürdüğü aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla filmin içinde geçen 625 kare fotoğraf tek tek taranıp işlemden geçirilmiş. Netleştirilen görüntülerin her bir karesi ayrı katmanlara ve piksele ayrılarak analiz edilip düzenlenmiş.

Çözünürlüğü artırmak amacıyla da 3 ayrı yapay zekâ teknolojisinden yararlanılarak orijinale en yakın renkler yansıtılmaya çalışılmış. Renklendirmedeki hataları minimuma indirmek için, Atatürk’ün giydiği frak ve videoda yer alan tüm 1933 yılı kıyafetleri farklı kaynaklardan da özel olarak araştırıldığı belirtiliyor. Atatürk’ün en sevdiği türkülerden Manastır Türküsü’nün müzikal düzenlemesi ise filme özel olarak yeniden yapılmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anadolu’nun dört bir yanından Cumhuriyet’in coşkulu kutlamaları için Ankara’ya gelen izcilerin, askerlerin, gazilerin, köylülerin, genç-yaşlı, kadın-erkek her kesimden halkın yer aldığı film, Cumhuriyet’in hepimizin ortak paydası olduğunu anlatıyor.

Cumhuriyet’in 10. yıl kutlamaları için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelen Mustafa Kemal Atatürk, 10. Yıl Nutku’ndan şu sözler ile devam ediyor: “Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim. Ne mutlu Türk’üm diyene!”