reklamı kapat

POPÜLER

Siyah beyaz fotoğraflar yapay zekayla renklendi

Kısaca yapay zekanın, verileri analiz edip ayırt edebilmeyi öğrenmesi olarak özetlenebilecek Derin Öğrenme (deep learning), Algorithmia adlı girişimin elinde siyah beyaz fotoğrafları renklendiren bir algoritmaya dönüştü.

Derin öğrenme, bilgisayar yazılımının insan beynini taklit ederek öğrenme yetisi kazanmasını temsil ediyor. Seattle merkezli girişim Algorithmia, bugün itibarıyla 15 farklı derin öğrenme algoritmasını geliştiriciler için kullanıma sunmuş durumda. Bunlar arasında kalabalık arasında yüzleri tanıma, çıplaklığı ayırt edebilme, fotoğrafları renklendirme ve insanın ses tonundan stres seviyesini anlama gibi algoritmalar bulunuyor. Bu konuyla ilgilenen ve bu tip yapay zeka yazılımlarına ihtiyaç duyan uygulama geliştirici şirketlere ürünlerini sunmak isteyen Algorithmia’nın orijinali siyah beyaz fotoğrafları renklendirdiği web tabanlı uygulaması da son derece ilgi çekici.

Buradan ulaşabileceğiniz web sitesine renklendirmek istediğiniz fotoğrafın URL’sini kopyalayıp yapıştırıyorsunuz. Yapay zeka, bir süre sonra sonucu yüklüyor ve fotoğrafın siyah beyaz haliyle renkli halini bir arada gösteriyor.

Kendi seçtiğiniz siyah beyaz fotoğrafları renklendirdikten sonra çok memnun kalmama ihtimaliniz de var fakat burada etkileyici olan şey yapay zekanın, bir milyon başka fotoğraftan örnek alarak nesneleri, manzarayı, insan ya da hayvanları nasıl renklendireceğini öğrenmiş olması. Yapay zeka ve derin öğrenmenin kısa vadede bile hayatımıza ne kadar etki edebileceğini ön görememek imkansız.

Önce

Önce

Sonra

Sonra