reklamı kapat

POPÜLER

GFP-GAN

Eski fotoğrafları düzelten ücretsiz servis: “GFP-GAN”

Bu aralar çok eski fotoğrafları düzeltme sürecini otomatik hale getiren ücretsiz hizmet “GFP-GAN” gündemde ses getiriyor.

Eski, yıpranmış fotoğrafları düzeltmek mümkün. Photoshop kullanarak eski fotoğrafları temizleyebilir ve onlara yeni bir hayat verebilirsiniz. Hatta Photoshop ile siyah beyaz fotoğrafları dahi renklendirebilirsiniz. Ancak bunları yapmak hiç ama hiç kolay değil. Özellikle tamir süreci için bir fotoğraf üzerinde saatlerce, hatta çok yıpranmış görsellerde günlerce çalışmanız gerekiyor. Yıpranmış kısımları tek tek temizlemek ve iyi sonuçlar için gerçeğine uygun bir doku oluşturmak göründüğünden daha zor ve inanılmaz zaman alıyor. İşte bu süreci yapay zekâ ile otomatik hale getiren GFP-GAN, ücretsiz olarak hazırlanan buradaki internet sitesinde kullanılabiliyor. Siteye yüklenen eski / yıpranmış / bozulmuş fotoğraflar, saniyeler içerisinde iyileştirilebiliyor.

Peki GFP-GAN tam olarak nasıl sonuçlar sunuyor? Açıkçası yaptığımız denemelerde paylaşılan örneklerde gösterildiği kadar iyi sonuçlar alamadık. Kendi denemelerimizde sistem için paylaşılan yukarıdaki örnek fotoğrafın yanından dahi geçemedik. Ancak bazı denemelerimizde ciddi sayılacak iyileştirmeler de elde edebildik. Sistem özellikle oldukça bulanık fotoğrafları keskinleştirme / netleştirme konusunda iyi çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu tarz sistemlerin arkasında özel algoritmalar ve makine öğrenme sistemleri yer alıyor. Bu bağlamda kurulan “öğrenme” yetenekli sistem yüklenen her fotoğraf üzerinden kendisini geliştirebiliyor. Büyük gelecek vadeden sistem, açık kaynak yapılı ve kodları direkt olarak burada yer alıyor.

-Sistem için paylaşılan bazı örnekler-

GFP-GAN yanında bu da ilginizi çekebilir: Tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan