reklamı kapat

POPÜLER

Twitter

Twitter’a herkesi memnun edecek “yapay zeka” dokunuşu

Sosyal medyanın karakter limitli servisi Twitter, çok fazla göstermiyor olsa da arka planda önemli çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalardan devreye alınan bir tanesi ise servis içerisinde paylaşılan fotoğraflara bakışı çok daha efektif hale getiriyor.

Twitter’da bir tweet içerisine birden fazla fotoğraf yüklediğiniz zaman bu fotoğraflar ufak önizleme pencerelerine bölünüyor. Şimdiye kadar bu pencerelerdeki fotoğrafları olduğu gibi bırakan şirket, artık yapay zeka ve makine öğrenme altyapısıyla bunu değiştiriyor. Yeni sistemde yüz tanıma sistemleri ve insanların fotoğraflara nasıl baktığıyla eğitilen nöral ağ sistemi görev yapıyor. Böylece platform fotoğrafların önizlemesini ya da kesitini tam olması gerektiği halde karşınıza getiriyor. Örneğin daha önce fotoğraftaki kedinin “ayaklarını” gösteren sistem, artık daha çok dikkat çeken “yüzünü” gösteriyor. Böylece fotoğrafları açmadan genel olarak bilgi sahibi olunabiliyor. Bu da doğal olarak herkese ufak da olsa bir zaman kazandırıyor ve mobil veri harcamalarını azaltıyor. Çünkü siz ilginç olduğunu düşündüğünüz bir fotoğrafı açtığınız zaman bu fotoğraf tam boyutuyla yükleniyor. Eğer fotoğraf beklediğiniz gibi çıkmazsa da bu veri boşa gitmiş oluyor.

Twitter yapay zekayı akıllıca kullanmış

Twitter bu yeni altyapının iOS, Android ve masaüstü için kullanıma açıldığını belirtiyor. Zaman içerisinde daha da iyi hale geleceğini düşündüğümüz sistem, ufak ancak etkili bir yenilik olarak dikkatleri çekiyor.